StoryEditoragrotechnika

Na jakie czynniki zwrócić uwagę, planując odchwaszczanie?

06.03.2023., 21:03h
Biorąc pod uwagę przebieg pogody w ostatnich miesiącach, okresy prawdziwej zimy były krótkie. Rekordowo ciepły był np. styczeń. Można spodziewać się, że chwasty wiosną prawdopodobnie okażą się bardzo dorodne. Przygotowując się do zabiegów herbicydowych w zbożach, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

W bieżącej wczesnowiosennej ocenie na plantacjach zbóż ozimych trzeba zwrócić uwagę na rozkrzewienie i zagęszczenie łanu, zdiagnozować gatunki chwastów i zaawansowanie ich rozwoju.

Do wyboru są dwa warianty odchwaszczania

Najważniejsze w decyzjach o wiosennym odchwaszczaniu jest to, czy wykonywaliśmy zabieg jesienią, czy też nie. Wtedy wiosną rozważamy w oziminach dwa warianty odchwaszczania:

  • zabieg korekcyjny uwzględniający substancje czynne zastosowane wiosną i gatunki chwastów ozimych, które przetrwały, ale pochodzą ze świeżych wschodów. Na oziminach, które były odchwaszczane jesienią, wykonany zastanie tylko zabieg korekcyjny, który jest tańszy. Do jego wykonania można wykorzystać herbicydy zwalczające chwasty będące w niższej fazie rozwojowej. Ponadto można zastosować preparat zwalczający mniejsze spektrum chwastów. Należy jednak pamiętać, że wyboru należy dokonać na podstawie uprzednio wykonanej lustracji, aby wszystkie gatunki zagrażające oziminom zostały zwalczone;
  • zabieg podstawowy środkiem uwzględniającym stałe spektrum zachwaszczenia na danym stanowisku, a także rośliny, które były przedplonem dla zbóż. N...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 20:52