StoryEditorwiadomości z branży

To był dobry rok dla CIECH Sarzyna. Rok 2022 zamknęli ze wzrostami

20.01.2023., 14:01h
Silna pozycja CIECH Sarzyna w herbicydach zbożowych nie dziwi i utrzymuje się od dawna. Firma zanotowała także w ub.r. większy udział w sprzedaży fungicydów oraz regulatorów wzrostu.

Miniony sezon charakteryzował się niższym niż rok wcześniej areałem upraw zbóż jarych, a także zwiększeniem upraw słonecznika, soi i rzepaku. Zmiany te były pochodną nie tylko ubiegłorocznych uwarunkowań pogodowych, ale także opłacalności upraw poszczególnych rodzajów zbóż.

CIECH Sarzyna wzmocnił w 2022 roku swoją pozycję na rynku

Rynek środków ochrony roślin w Polsce, w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, zanotował dwucyfrowy wzrost (13,2 proc. r/r) i osiągnął wartość ponad 3 mld zł. Udział rynkowy CIECH Sarzyna w tym obszarze zwiększył się po trzech kwartałach ub.r. do poziomu 7 proc. (wobec 6,1 proc. w analogicznym okresie 2021 r.). Spółka wzmocniła swoją pozycję w segmentach: herbicydów dla kukurydzy, regulatorów wzrostu dla zbóż oraz produktów do ochrony fungicydowej.

Zmiany na rynku zbóż są zauważalne

W 2022 roku obserwowaliśmy istotny spadek upraw zbóż jarych, szczególnie owsa i jęczmienia. Taka decyzja rolników to efekt zmian pogodowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w minionym sezonie. Zboża jare gorzej znoszą wiosenne susze, a uprawy ozime są dużo mniej wrażliwe na takie zjawiska – tłumaczy Ewelina Konopka, product manager w CIECH Sarzyna.

Bezpośrednią konsekwencją zwiększenia udziału upraw zbóż ozimych jest konieczność wykonywania większej liczby zabiegów ochronnych niż ma to miejsce w przypadku zbóż jarych. Zboża ozime wymagają dodatkowych zabiegów fungicydowych, a także jesiennych zabiegów herbicydowych podczas całego cyklu.

Trzykrotny wzrost upraw słonecznika, do 60 tysięcy hektarów, to z jednej strony wpływ wojny i ograniczenia podaży tej uprawy w Ukrainie, a z drugiej – przykład stosowania upraw następczych, optymalizacji upraw i wyboru takich, które wiążą się z niskimi nakładami na ochronę i nawożenie. Ten sam argument stoi za dwukrotnym wzrostem uprawy soi – dodaje Ewelina Konopka.

Marek Kalinowski za informacją CIECH
fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 24. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:40