To już oficjalne: rolnicy mogą stosować glifosat przez 10 lat. Wkurzeni zieloni grożą sądamiPixabay
StoryEditorCo dalej z glifosatem?

To już oficjalne: rolnicy mogą stosować glifosat przez 10 lat. Wkurzeni zieloni grożą sądami

29.11.2023., 13:30h
Komisja Europejska zezwoliła rolnikom na stosowanie glifosatu do 2033 roku. Ale organizacje walczące o wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu nie składają broni i straszą KE sądem.

KE zezwala na stosowanie glifosatu przez 10 lat

28 listopada br. Komisja Europejska ogłosiła na platformie X, że przyjęła rozporządzenie wykonawcze zezwalające na stosowanie glifosatu w UE przez kolejne dziesięć lat. KE zaznaczyła, że zezwolenie opiera się na ścisłej ocenie naukowej, a odnowienie rejestracji podlega pewnym warunkom i ograniczeniom.

- W dokonanej przez EFSA ocenie wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko nie wskazano krytycznych obszarów budzących obawy, które uniemożliwiałyby odnowienie rejestracji - tłumaczy KE.

Przeciwnicy glifosatu straszą sądem

Ale organizacje walczące o wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu nie składają broni. Chcą zaskarżyć do sądu decyzję Komisji Europejskiej, która zezwoliła na jego używanie przez 10 kolejnych lat.

Zdaniem PAN Europe (Pesticide Action Network Europe) decyzja Komisji Europejskiej to katastrofa dla zdrowia, bioróżnorodności, gleby i wody.

- Ponowne zatwierdzenie glifosatu stanowi naruszenie unijnych przepisów dotyczących pestycydów, które stanowią, że zdrowie i środowisko powinny być na pierwszym miejscu. W przypadku poważnych wątpliwości należy zastosować zasadę ostrożności. Dlatego będziemy walczyć z tą decyzją w sądzie – przekonuje PAN Europe.

Jednocześnie PAN Europe przekonuje, że są luki między prawem dotyczącym pestycydów a jego wdrażaniem przez organy takie jak EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywność) i ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) oraz instytucje krajowe.

Ekolodzy: batalia sądowa będzie trudna, bo glifosat to najlepiej sprzedający się herbicyd

Ale ekolodzy przyznają, że będzie to ciężka sprawa sądowa, bo stawka jest wysoka. Glifosat to najlepiej sprzedający się herbicyd i sztandarowy produkt rolnictwa chemicznego. Bayer Monsanto i inni producenci mogą stanąć po stronie Komisji Europejskiej w tej sprawie, tak jak robili to już wcześniej.

- Zatem my i nasi prawnicy będziemy musieli stawić czoła grupie dobrze przygotowanych i wyjątkowo dobrze finansowanych przeciwników. To nas nie powstrzyma, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani i wiemy, że nauka i unijne prawo dotyczące pestycydów są po naszej stronie – czytamy w oświadczeniu APN Europe.

Ekolodzy są świadomi tego, że batalia prawna będzie wymagała znacznego nakładu pracy i zasobów ze strony ekspertów i prawników. Dlatego już teraz rozpoczęła zbiórkę pieniędzy. - Dla naszego zdrowia, naszej różnorodności biologicznej, naszej gleby, naszej wody i zdrowej przyszłości naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń – przekonują przeciwnicy glifosatu.

Co o glifosacie mówi Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności​?

W dniu 26 lipca 2023 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował swoje konkluzje w sprawie oceny wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko, w których nie zidentyfikowano żadnych krytycznych obszarów budzących obawy.

W konkluzjach zidentyfikowano kilka “luk w danych” – kwestii, których nie można było sfinalizować lub nierozstrzygniętych kwestii, które są standardowe i dotyczą wszystkich substancji, w tym biologicznych i rozwiązań niskiego ryzyka.

Stwierdzono, że w przypadku glifosatu luki w danych można uzupełnić za pomocą środków ograniczających ryzyko i warunków w zatwierdzeniu odnowienia. Grupa ds. odnowienia glifosatu (GRG) jest przekonana, że wszystkie te kwestie można rozwiązać na poziomie państw członkowskich i w ramach trwających badań. Przykładem nierozstrzygniętej kwestii jest bioróżnorodność. Eksperci UE uznali, że ryzyko związane z reprezentatywnymi zastosowaniami glifosatu jest złożone i zależy od wielu czynników. Uznali również, że nie ma zharmonizowanych metodologii przeprowadzania oceny ryzyka i uzgodnionych konkretnych celów ochrony.

EFSA stwierdziła, że chociaż dostępne informacje nie pozwalają na wyciągnięcie wiążących wniosków na temat tego aspektu oceny ryzyka, zarządzający ryzykiem mogą rozważyć środki łagodzące.

Ile rolnicy stracą przez zakaz glifosatu?

Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 100 herbicydów zawierających glifosat. Większość rolników nie wyobraża sobie uprawy bez stosowania tego herbicydu.

image
Rzepak

Przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku - kiedy i jak je wykonać?

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 23:54