StoryEditoragrotechnika

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

06.04.2023., 09:04h
Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

W nowo założonych użytkach zielonych najlepszą metodą odchwaszczania jest koszenie pielęgnacyjne, które wykonuje się, gdy chwasty wraz z trawami osiągną wysokość 15 cm. A co robić, jeżeli nie przyniosło to efektu?

Niewiele herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych

Tylko w sporadycznych, podbramkowych sytuacjach można sięgnąć po herbicydy selektywne, ale wtedy musimy się jednak liczyć z tym, że w mieszance trawiasto-motylkowatej po zabiegu chemicznego odchwaszczania pozostaną tylko trawy. Będzie to jednak uzasadnionym rozwiązaniem, jeżeli po selektywnym odchwaszczaniu planujemy wykonać podsiew mieszanką z udziałem bobowatych drobnonasiennych.

Od wielu lat oferta herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych jest skromna. W tej grupie jest kilkanaście produktów na bazie glifosatu służących do totalnego niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków na nowo.

Są zarejestrowane trzy herbicydy selektywne do zwalczania chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych: Starane 250 EC, Starane 333 EC i Fernando Forte 300 EC i zasady ich stosowania dziś przedstawimy. Są pomocne przy planowanym podsiewie użytku.

Natomiast do stosowania w uprawie traw nasiennych od fazy 3 liści do fazy liścia flagowego, rejestrację do ograniczania chwastów dwuliściennych ma Haskar+ i Haksar Top 563 SG (zawierają MCPA i tribenuron metylu) oraz Toscana Top 75 WG (zawiera tribenuron metylu).

 Jakie chwasty są wrażliwe na Starane 250 EC ?

Zawiera fluroksypyr i zalecany jest do stosowania na użytkach zielonych wiosną po ruszeniu wegetacji lub wczesną jesienią, jednak nie później niż do połowy września, gdy chwasty osiągną wysokość 8–10 cm i wytworzą co najmniej 3–4 liście. Maksymalna dawka do jednorazowego stosowania to 0,8 l/ha przy maksymalnie jednym zabiegu w sezonie wegetacyjnym.

Chwasty wrażliwe na Starane 250 EC: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik polny, przytulia czepna, rumian polny, szarłat szorstki, tobołki polne; chwasty średnio wrażliwe: fiołek polny, jasnota purpurowa, komosa biała, pokrzywa zwyczajna, samosiewy rzepaku i stulicha psia; chwasty średnio odporne: mak polny, mniszek pospolity, przetacznik bluszczykowy, szczaw zwyczajny; chwasty odporne: ostrożeń polny. Na teren potraktowany środkiem nie można wpuszczać zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła mlecznego, wcześniej niż po upływie 7 dni od zabiegu. W trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C.

Z rejestracją na tereny zieleni o tym samym składzie i zaleceniach jak Starane 250 EC znajdziemy także herbicyd Taran 250 EC.

Na jakie chwasty nie stosować Starane 333 EC ?

Od Staranne 250 EC różni się koncentracją substancji czynnej (fluroksypyru), a także podaną w etykiecie listą chwastów wrażliwych. Można go stosować do odchwaszczania użytków zielonych i traw nasiennych od marca do czerwca od fazy 3 liści do fazy drugiego kolanka. Jego maksymalną zalecaną dawką jednorazowego stosowania jest 0,54 l/ha.

Chwasty wrażliwe na Starane 333 EC: bieluń dziędzierzawa, gwiazdnica pospolita, koniczyna biała, niezapominajka polna, przytulia czepna, poziewnik szorstki, rdest powojowy, rdest ptasi, szczawie. Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, powój polny, rdest ziemnowodny, rogownica skupiona, samosiewy ziemniaka, zwrotnica, zwierciadło Wenery. Chwasty odporne: przetacznik perski, dymnica pospolita, rumianek pospolity, starzec zwyczajny, psianka czarna. Tak, jak w przypadku Starane 250 EC, należy przestrzegać okresu prewencji (przez 7 dni od zabiegu nie mogą wchodzić zwierzęta) i karencji dla pasz (karmić zielonką lub wypasać można po 7 dniach od zabiegu).

Fernando Forte 300 EC tylko dla użytków zielonych

To herbicyd zawierający fluroksypyr i trichlopyr do stosowania w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną w początkowym okresie ich wegetacji. Maksymalna dawka jednorazowego stosowania to 2 l/ha, zalecana dawka to od 1 do 2 l/ha. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2–3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Chwasty wrażliwe na Fernando Forte 300 EC: babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny; chwasty średnio wrażliwe: ostrożeń polny; chwasty średnio odporne: jaskier rozłogowy.

Nie należy bronować i wałować runi do 10 dni przed oraz 7 dni po zabiegu. Nie można kosić runi przez okres 4 tygodni po zabiegu, dla zapewnienia maksymalnego efektu chwastobójczego. Opryskiwać tym środkiem można tylko te użytki zielone, na których rośliny bobowate (motylkowe) nie stanowią zamierzonego składnika runi. Ewentualny wysiew traw, roślin motylkowych oraz mieszanek traw z roślinami motylkowymi, wykonać po 6 tygodniach od zabiegu. Środka nie stosować na użytkach zielonych w roku, w którym zostały wysiane lub założone. W trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C.

Na tym samym polu nie można stosować tego ani innego herbicydu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji czynnej na hektar. Na łąki i pastwiska zwierzęta gospodarskie, a szczególnie bydło mleczne należy wpuszczać po 7 dniach od wykonania zabiegu. W przypadku użytków zielonych potraktowanych środkiem, na których występują chwasty uciążliwe (np. szczawie), zwierzęta gospodarskie należy wypasać dopiero po całkowitym zniszczeniu tych chwastów.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2023 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 10:50