StoryEditorśrodki ochrony roślin

Stosowanie podrobionych środków ochrony roślin jest bardzo ryzykowne

02.04.2021., 20:04h
Zdarza się, że rolnicy wchodzą w posiadanie podrobionych pestycydów nieświadomie. Ale część kupuje takie produkty z premedytacją. Należy zdawać sobie sprawę, że stosowanie takich środków ochrony roślin jest karalne i może doprowadzić do zniszczenia upraw.

Trwa kampania "Kupując podróbki tracisz wiele razy"

Corteva Agriscience Poland jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych, których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin.

Zdarza się, że rolnicy wchodzą w posiadanie takich produktów całkiem nieświadomie. Gorzej, jeżeli zdają sobie z tego sprawę bo przez to stają się ogniwem karalnego procederu, a stosując je ryzykują zniszczeniem roślin.
W roku 2021 PSOR wspólnie z PIORiN i KAS uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą "Kupując podróbki tracisz wiele razy", o którym więcej na stronie: www.bezpiecznauprawa.org/kampania.

Na pewnych rzeczach lepiej nie oszczędzać

Większość zapytanych odpowie, że tak i faktycznie rolnicy starannie planują wydatki i inwestycje. Bo w przypadku współczesnego gospodarstwa nie można stać w miejscu. Inwestycje to nie tylko nowoczesne maszyny czy zabudowania gospodarcze, to także nowe technologie produkcji, ochrony i nawożenia.

Te nowe technologie to wiedza i firmy, które w ich skutecznym wprowadzaniu wspierają na co dzień rolników. To lata badań, testów i ogromne nakłady finansowe – by dostarczać produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnych upraw. Dzięki temu rolnicy mają dostęp choćby do nowych technologii ochrony roślin, a ich właściwe zastosowanie to konkretne oszczędności i korzyści w postaci wyższych, lepszej jakości zbiorów. A zatem, oszczędzać trzeba, ale rozsądnie i z głową. Niech nie kusi jednak nikogo możliwość zakupu środka ochrony roślin za pół ceny, bo to niemożliwe i od razu podejrzane.

Czy ryzyko naprawdę się opłaca?

Jak coś jest dobre, to na pewno ktoś będzie próbował to podrobić. Niestety, podobnie jest w przypadku środków ochron roślin. Podróbki kuszą dużo niższą od oryginału ceną i najczęściej mają etykietę w innym języku, np. rosyjskim. Największą niewiadomą jest to co w opakowaniu się znajduje. Kupując nielegalne środki ochrony roślin ogromnie ryzykujemy. Stawiamy na szali jakość i przyszłość swoich plonów. Narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia a nawet życia.

Przed rejestracją każdy nowy środek ochrony roślin przechodzi długie i drobiazgowe badania. Kupując środki z legalnego źródła i stosując zgodnie z zapisem etykietowym mamy pewność skuteczności, jak i bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.

Edukowanie w kwestii ŚOR ma ogromne znaczenie

Kupowanie i stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin to ryzyko, konsekwencje i strata – najczęściej wielokrotna. Takie transakcje nie są rejestrowane i w przypadku reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Jeszcze bardziej wymierne są straty w plonie, czasem nawet skutkujące zniszczeniem całej uprawy!

Firma Corteva Agriscience Poland zaangażowana w kampanię informacyjną przypomina i ostrzega, że decydując się świadomie na zastosowanie "podróbki" narażamy się na bardzo poważnie konsekwencje ekonomiczne, zdrowotne i prawne.

W najlepszym razie podrobiony środek nie zadziała w ogóle. W najgorszym,  zdarzającym się najczęściej, jak na zdjęciu – zniszczy chronioną uprawę

  • W najlepszym razie podrobiony środek nie zadziała w ogóle. W najgorszym, zdarzającym się najczęściej, jak na zdjęciu – zniszczy chronioną uprawę

Marek Kalinowski
Za informacją Corteva Agriscience Poland
Zdjęcie: Corteva

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:54