StoryEditorBuraki cukrowe

Święto plantatorów buraka cukrowego w Starym Polu

07.08.2019., 15:08h
W Starym Polu na Żuławach Wiślanych już po raz 17 odbył się organizowany przez Krajową Spółkę Cukrową Dzień Pola. Jest to coroczne święto, w którym udział biorą plantatorzy, pracownicy, władze „Polskiego Cukru” oraz przedstawiciele firm wchodzących w skład grupy kapitałowej Spółki.
Plantatorzy buraków cukrowych w wielu miejscach kraju odczuwają skutki ograniczonych opadów, jakie wystąpiły w tym roku. Na roślinach pod koniec czerwca były widoczne objawy niedoborów wody. W lipcu ta sytuacja uległa poprawie, ale w czasie Dni Pola „Polskiego Cukru” w wielu rejonach Polski wyglądało to nieciekawie.

 – Stan plantacji buraków w zależności od części kraju jest bardzo zróżnicowany. Centralna Polska i Kujawy są ogarnięte suszą. Buraki wyglądają słabo. Dalszy brak deszczu sytuację tylko pogorszy. Plantacje na południu kraju są w lepszym stanie zarówno na Śląsku, jak i południowym wschodzie. O stanie klęski jeszcze nie można mówić, jednak kolejnych kilka dni bez opadów spowoduje, że realna susza stanie się faktem, co przełoży się na znaczne spadki plonu. Na Żuławach jest bardzo dobrze, wręcz pięknie – mówił Krzysztof Nykiel prezes Krajowego Związku Plantatorów Burka Cukrowego.

Prowadzone przy Cukrowni Malbork pomiary wykazały, że do końca czerwca w rejonie spadło aż 257 mm deszczu. Dodatkowo Żuławy to nie tylko żyzna gleba, lecz także ogromne zasoby wody gruntowej. Organizatorzy Dnia Pola w tym roku przy...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 09:46