Archiwum TPR
StoryEditor

Syngenta i Alphea.Bio łącza siły w zaprawianiu nasion dla lepszych plonów

15.04.2023., 11:00h
Ogłoszona na początku marca br. współpraca firm Syngenta Crop Protection i Aphea.Bio ma zaowocować wprowadzeniem na rynkach europejskich nowatorskiej technologii w uprawie pszenicy. Nowy zestaw biostymulantów do zaprawiania nasion o nazwie ACTIV z firmy Aphea.Bio ma na celu zwiększenie plonów pszenicy przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia nawozów.

Współpraca firm ma przyspieszyć wprowadzenie tego rozwiązania do biologicznego zaprawiania nasion w wielu krajach Europy. Plan zakłada, że stanie się to w ciągu najbliższych pięciu lat, tj. do czasu zatwierdzenia produktu przez organy regulacyjne.

W jaki sposób działa biostymulator od Alphea.Bio?

ACTIV firmy Aphea.Bio to biostymulator do zaprawiania ziarna pszenicy na bazie pożytecznych mikroorganizmów. Poprawiając efektywność wykorzystania składników odżywczych przez rośliny, umożliwia uzyskanie o pięć procent wyższych plonów przy zmniejszonym zużyciu nawozów.

Biostymulator zawiera zastrzeżony szczep bakterii z gatunku Stenotrophomonas rhizophila, który poprzez kilka sposobów działania przyczynia się do lepszego wzrostu roślin pszenicy. Szczep posiada wiele cech związanych z wytwarzaniem biofilmu (błony biologicznej), ruchliwością, chemotaksją, pobieraniem i transportem składników odżywczych z rośliny, co umożliwia jej skuteczną kolonizację wnętrza korzenia. Ponadto szczep ma potencjał solubilizacji (zwiększania rozpuszczalności) nieorganicznego fosforu i produkcji sideroforów (związków organicznych chelatujących jony żelaza) umożliwiających aktywne pobranie żelaza przez rośliny.

Syngenta i Alphea.Bio dla zrównoważonego rolnictwa

Jonathan Brown, szef Global Seedcare w Syngenta Crop Protection i Isabel Vercauteren, CEO i współzałożycielka Aphea.Bio ogłaszając współpracę podkreślali, że połączenie sił pozwoli budować bardziej zrównoważoną i dochodową przyszłość dla europejskich rolników. W połączeniu z wiodącą ofertą konwencjonalnych zapraw nasiennych Syngenta, biostymulator z Aphea.Bio będzie oferować wyjątkową wartość. A to dopiero początek współpracy.


Za informacją Syngenta

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 03:57