UWAGA na tani materiał siewny. ”Może znacząco obniżyć plony”
StoryEditorOstrzeżenie

UWAGA na tani materiał siewny. "Może znacząco obniżyć plony"

14.02.2024., 13:30h
Polska Izba Nasion ostrzega rolników przed zakupem taniego materiału siewnego. Zdaniem ekspertów, mogą to być ziarna z nielegalnych produkcji, które najpewniej są prowadzone poza granicami Unii Europejskiej.

Tani materiał siewny z nielegalnych źródeł

W związku z pojawiającymi się w Internecie ogłoszeniami o możliwości zakupu taniego materiału siewnego Polska Izba Nasion wystosowała apel do rolników z prośbą o niedokonywanie zakupu tego typu ziarna. Jak wskazują przedstawiciele instytucji, sprawa dotyczy w szczególności nasion kukurydzy. Zdaniem ekspertów, są one najczęściej przywożone z państw spoza UE i mogą pochodzić z nielegalnych produkcji prowadzonych przez wyspecjalizowane grupy, które następnie pakują je w graficznie podobne opakowania z fałszywymi etykietami i następnie wprowadzają je do obrotu.

Dlaczego nie można kupować podrobionego materiału siewnego?

Rolnicy nie powinni kupować podrobionego materiału siewnego ze względu na to, że nie spełnia on wymagań jakościowych. W przypadku zakupu takiego towaru należy liczyć się z tym, iż wewnątrz mogą znajdować się nasiona innych odmian, a w przypadku odmian mieszańcowych może być to pokolenie F2, którego wysiew jest prawnie zabroniony. Materiał siewny typu F2 bywa również zanieczyszczony nasionami odmian GMO, których uprawa w Polsce jest zakazana.

Jakie są konsekwencje wysiewu nasion z nielegalnego źródła?

W przypadku kontroli, podczas której wykrywa się w uprawie rośliny GMO, rolnik może zostać ukarany i zobligowany do utylizacji. Za wysiewanie nasion z niedozwoloną substancją grozi odpowiedzialność karna.

Jak powstaje podrobiony materiał siewny?

Do tworzenia podrobionego materiału siewnego wykorzystuje się zaprawy nasienne zawierające substancje czynne zabronione na terenie UE, podróbki środków ochrony roślin lub wyłącznie barwnik. Są to środki niezapewniające odpowiedniej ochrony i szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska.

Apel PIN do rolników

W związku z zaistniałą sytuacją PIN zaapelowała do rolników, prosząc o czujność podczas zakupu nasion i zwracanie uwagi na właściwe oznakowanie materiału siewnego urzędową etykietą gwarantującą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji.

image
Uprawa

To nie był dobry rok dla rolników uprawiających słonecznik. Niska cena i problemy ze zbytem

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PIN

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 12:34