StoryEditorzboża

W jakim terminie należy siać rośliny bobowate, zboża jare i buraki?

21.03.2022., 19:03h
Rośliny bobowate z bobikiem na czele powinniśmy siać jak najwcześniej, właściwie już powinien być siany. W przypadku zbóż jarych temperatura w czasie siewu też nie ma większego znaczenia i im wcześniej je wysiejemy, ale w doprawioną glebę, tym lepiej.

Na przykład pszenica jara bez szkody znosi spadki temperatur do -8°C. Przymrozek prowadzi co prawda do uszkodzeń liści, ale rośliny nie wypadają. U pozostałych gatunków jarych, jak ziemniaki, buraki, kukurydza, soja, słonecznik, sorgo – termin siewu wyznacza temperatura gleby.

Zaleca się możliwie najwcześniejszy termin siewu bobowatych 

Bobik, groch siewny i łubiny wymagają bardzo wczesnego terminu siewu i właściwie powinny być już siane. Jest to podyktowane przede wszystkim koniecznością jarowizacji (czyli przejścia przez okres niskich temperatur w fazie siewki). Opóźnienie terminu siewu powoduje zmiany w wyglądzie morfologicznym. Dochodzi też do zakłócenia we wzroście i rozwoju roślin – są one wyższe, wytwarzają nadmierną ilość masy wegetatywnej i zawiązują mniej strąków, co wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość plonu nasion. Optymalny termin wysiewu nasion tej grupy roślin zależnie od rejonu Polski, to cały marzec (najwcześniej bobik i groch) do 10 kwietnia. Z bobowatych wyjątek stanowi oczywiście ciepłolubna soja, którą powinno się siać na południu Polski między 20 kwietnia a 10 maja.

Zaleca się możliwie najwc...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 15:10