Jak ogłodek, trzyśniad kasztanówka i rozwiertek nieparek niszczą drzewa owocowe?Małgorzata Wyrzykowska
StoryEditorUprawa drzew owocowych

Jak ogłodek, trzyśniad kasztanówka i rozwiertek nieparek niszczą drzewa owocowe?

06.04.2024., 10:00h
Ostatnio pisaliśmy o najbardziej znanych szkodnikach drążących korytarze pod korą drzew owocowych. To zwójka koróweczka, przeziernik jabłoniowiec, trociniarka czerwica. Dziś naszymi bohaterami są: trzyśniad kasztanówka, ogłodek jabłoniowiec i szorstki oraz rozwiertek nieparek.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są objawy żerowania trzyśniada kasztanówka?
  2. Jak wygląda trzyśniad kasztanówek?
  3. Jak rozmnaża się trzyśniad kasztanówek?
  4. Jak wygląda ogłodek jabłoniowiec?
  5. Jakie są objawy żerowania ogłodka jabłoniowca?
  6. Jak wygląda ogłodek szorstki?
  7. Jakie są objawy żerowania ogłodka szorstkiego?
  8. Jak wygląda rozwiertek nieparek?
  9. Jakie są objawy żerowania rozwiertka nieparka?
  10. Jakie opryski pomagają w zwalczeniu szkodników żerujących na drzewach owocowych?

Jakie są objawy żerowania trzyśniada kasztanówka?

Trzyśniad kasztanówka żeruje na wszystkich drzewach owocowych oraz drzewach liściastych. Gąsienice żerują w drewnie tak jak trociniarka, ale preferują cieńsze gałązki wyjadając cały rdzeń. Objawem żerowania trzyśniada są więdnące gałązki i żółknące liście. W związku z uszkodzeniami młodych pędów, szkodnik jest szczególnie niebezpieczny w młodych sadach i szkółkach.

Jak wygląda trzyśniad kasztanówek?

Owad dorosły to nocny motyl o grubym ciele, długości ok. 5 cm, o biało-czarno nakrapianych skrzydłach osiągających 7 cm rozpiętości. Jajo jest bladożółte, owalne, gąsienica ma do 8 cm długości, żółta, z błyszczącymi czarnymi brodawkami ułożonymi w dwóch rzędach wzdłuż ciała. Poczwarka jest jasnoszara o długości 4 cm. Stadium zimującym są gąsienice pierwszego lub drugiego roku. Wiosną rozpoczynają drążyć tunele. Dwuletnie gąsienice się przepoczwarczają w wygryzionym otworze, w szarym oprzędzie. Stadium poczwarki trwa ok. 5 tygodni, po czym poczwarka wysuwa się do połowy z otworu w korze i wylatuje motyl. Motyle rozpoczynają loty w czerwcu i latają do sierpnia.

Jak rozmnaża się trzyśniad kasztanówek?

Samice składają jaja (jedna 100–300 szt.) na korze tuż przy ogonkach liściowych lub przy pąku. Po 2 tyg. z jaj wylęgają się gąsienice, które żerują pod korą i tam zimują. W drugim roku nadal drążą tunele na gałęziach i przechodzą na kolejne.

Jak wygląda ogłodek jabłoniowiec?

Ogłodek jabłoniowiec żeruje głównie na jabłoniach, ale nie pogardzi innymi liściastymi. To chrząszcz czerwonawo-brązowy o pokrywach i walcowatym ciele. Długość ciała to 4 mm z głową widoczną na tle silnie rozbudowanego przedplecza. Jajo jest żółtobiałe a larwa biała.

Jakie są objawy żerowania ogłodka jabłoniowca?

Zimową postacią są larwy workowatego kształtu, schowane w kolebkach na końcach korytarzy. Wiosną larwy się przepoczwarczają i chrząszcze wygryzają otwory w korze, przez które wydostają się w maju na powierzchnię. Na krótko wgryzają się ponownie pod korę, gdzie drążą chodniki, żywiąc się tkankami kory i wypływającym z uszkodzeń sokiem. Zaatakowane drzewa z zasychającymi liśćmi mają na powierzchni widoczne liczne, drobne o średnicy 1 mm otwory. Pod korą znajdujemy żerowisko w postaci chodnika macierzystego o długości ok. 12 cm i szerokości ok. 2 mm oraz wiele, nawet 80 chodników bocznych.

Jak wygląda ogłodek szorstki?

Ogłodek szorstki jest podobny do jabłoniowca i ma podobną biologię, lecz jest matowy i mniejszy, o długości od 1,5 do 3 mm.

Jakie są objawy żerowania ogłodka szorstkiego?

Wygryziony przez niego korytarz macierzysty jest krótszy, sięga 4 cm a z każdej jego strony jest 20 prostopadłych chodników larwalnych. Ten gatunek żeruje pod korą cieńszych pędów niż jego poprzednik i atakuje jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie, choć najczęściej zasiedla grusze.

image
Warto czasem podczas ładnej pogody wybrać się do sadu i usunąć niewielki płat kory. Znajdziemy tam wiele ciekawostek, o których nawet nie mamy pojęcia. Mogą być tu korytarze szkodników z odchodami lub opuszczone kokony
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak wygląda rozwiertek nieparek?

Rozwiertek nieparek (nieparek pospolity) jest chrząszczem o czerwonobrunatnej barwie, błyszczący, o niewidocznej z góry głowie spod silnie rozbudowanego przedplecza. To szkodnik prawie wszystkich drzew liściastych a z drzew owocowych preferuje jabłoń, gruszę, śliwę i czereśnie, a także leszczynę. Samica rozwiertka różni się od samca, stąd pewnie nazwa „nieparek”. Samiec jest walcowaty o długości ok. 2 mm i niezdolny do lotu w przeciwieństwie do samicy, która jest latająca, budowę ma walcowatą, podłużną o długości do 3,5 mm. Jajo jest żółtawobiałe, larwa beznoga, biaława z brązową głową.

Jakie są objawy żerowania rozwiertka nieparka?

Stadium zimującym są chrząszcze ukryte w chodnikach. Wiosną w tychże chodnikach następuje kopulacja, po czym samce giną a samice wychodzą w kwietniu i maju na zewnątrz. Mogą również przelatywać na sąsiednie drzewa i nowe miejsca, gdzie drążą prosty korytarz aż do drewna a następnie pierścieniowy chodnik macierzysty i odchodzące od niego korytarze zarówno w górę, jak i w dół. W jednym z takich korytarzy samica składa jaja (40 szt.). Jednocześnie samica zakaża korytarz przyniesionymi w żołądku grzybami, które stanowią pokarm dla larw. Larwy nie drążą korytarzy, lecz odżywiają się wyłącznie pokrywającą ścianki grzybnią. Od końca czerwca następuje przepoczwarczanie larw.

Jakie opryski pomagają w zwalczeniu szkodników żerujących na drzewach owocowych?

Zwalczanie tych szkodników jest bardzo trudne, bo ukryte są pod korą. Można jedynie zaobserwować okres, gdy są na powierzchni i wówczas zastosować oprysk z nerecznicy lub skorzystać np. z biologicznych preparatów owadobójczych. Pędy z widocznymi uszkodzeniami np. otworkami lub fragmentami osłonki po przepoczwarczeniu szkodnika obcinać i niszczyć. Inną metodą może być stosowanie opasek lepowych zakładanych na pniach drzew, w których samice mogą złożyć jaja traktując je jak kryjówkę.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 21:30