StoryEditoragrotechnika

Zaprawa materiału siewnego. Lepiej kupić zaprawiony czy zrobić to samemu?

02.08.2020., 21:08h
Jakość zaprawiania materiału siewnego , które z pewnością wykonywał każdy rolnik nie raz, zależy od bardzo wielu cech zaprawy i urządzeń wykorzystywanych do tego procesu. Zdecydowanie lepszy i dokładniej zaprawiony będzie kwalifikowany materiał siewny. W przypadku stosowania zapraw w warunkach gospodarskich należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji stosowania zapraw.
Od dawek zaprawy i innych wytycznych nie może być odstępstwa. Te receptury wynikają bowiem z licznych badań i każde odstępstwo skutkuje gorszą jakością zaprawiania. Do zaprawiania gospodarskiego materiał siewny musi być dobrze przygotowany. Na dobry początek musimy ocenić zdolność kiełkowania.

Najpierw oczyścić i odpylić swój materiał

W przypadku korzystania z materiału siewnego z własnego rozmnożenia musimy go najpierw dokładnie oczyścić i odpylić. To warunek, aby zaprawa przylegała do ziarniaków i dokładnie pokryła ich powierzchnię. Zanim jednak zaprawimy tak przygotowane ziarno  warto sprawdzić domowym sposobem jego zdolności i siłę kiełkowania. Wystarczy pobrać dwie, trzy losowe próby po 100 ziaren, przygotować trzy podłoża wyłożone ligniną nasączoną wodą,  umieścić na nich po 100 ziaren i czekać. Oczywiście ziarno musi być dojrzałe fizjologicznie, a to znaczy, że kiełkowanie próbki ziarna prosto spod kombajnu, nie będzie miarodajne. Ziarniaki w końcowym okresie dojrzewania wchodzą w spoczynek, co objawia się zahamowaniem ich zdolności kiełkowania. Ziano musi przejść w czasie przechowywania przez fazę dojrzewania ...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 13:14