Do siewów w gospodarstwie służy zestaw uprawowo-siewny Amazone CirrusKrzysztof Panasiewicz
StoryEditorUprawa

Jaki patent ma rolnik spod Hrubieszowa na wysokie plony buraków i pszenicy?

02.01.2024., 09:00h
Plon netto II surowca dostarczonego do Cukrowni Werbkowice z gospodarstwa z Brodzicy, wyniósł w tym roku ponad 81 t/ha. – Jestem bardzo zadowolony z tonażu, bo plonowanie rzędu 90–100 t/ha z pola w naszym rejonie jest rzadkością – mówi Krzysztof Panasiewicz. Ale zastrzega, że w jego strategii najistotniejszy jest stabilny plon z wielolecia, nie rekordy.

Jednak to nie burak cukrowy a pszenica ozima jest najważniejszą uprawą w gospodarstwie prowadzonym przez braci Krzysztofa i Radosława Panasiewiczów. Co roku zajmuje ok. 50% pól produkcyjnych w gospodarstwie. Pszenice już od blisko 30 lat są uprawiane w uproszczeniach, bez pługa.

30 lat doświadczeń z uproszczeniami na ciężkich glebach

– O wprowadzeniu w gospodarstwie technologii bezorkowej zdecydował jeszcze mój ojciec – mówi Krzysztof Panasiewicz. I tu ciekawostka: – Zapoznawał się z technologiami bezpłużnymi i możliwościami, jakie dają wspólnie z Wiesławem Grynem, którego gospodarstwo w Rogowie znajduje się ok. 30 km od Brodzicy. Pan Wiesław ostatecznie wybrał strip-till, ojciec postawił na uprawę uproszczoną. Zaczynał od zwykłego kultywatora podorywkowego ze skrzydełkami do płytkiej uprawy.

Obecnie przygotowanie ziemi pod zasiewy jest prowadzone w gospodarstwie głównie przy wykorzystaniu kultywatora dłutowego. Jego zęby zagłębiają się w glebę na głębokość do 30 cm. Ich kształt pozwala na skuteczne kruszenie głębokich struktur gleby, bez jej odwracania i wyciągania na powierzchnię. Dzięki temu poprawianie warunków pow...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 16:21