Kiedy i jak chronić kłosy pszenicy i jęczmienia, żyta i pszenżyta?Marek Kalinowski/canva
StoryEditorUprawa

Kiedy i jak chronić kłosy pszenicy i jęczmienia, żyta i pszenżyta?

19.05.2025., 08:00h

Planując wykonanie zabiegu T3 w zbożach na kłos, warto uwzględnić substancje czynne, które nie tylko zadbają o jakość przyszłego plonu ograniczając fuzariozę kłosów, ale także wykażą działanie ochronne przeciw chorobom atakującym liść flagowy i podflagowy. Dlatego do zabiegu T3 trzeba tak dobierać substancje czynne, żeby skutecznie kontrolować fuzariozy, ale także septoriozę plew, septoriozę paskowaną liści oraz rdzę. A z tego wynika, że zabiegu T3 nie można opóźnić.

Jak zatem i w jakim optymalnym momencie przeprowadzić skuteczny zabieg T3 chroniący kłosy i ziarniaki przed sprawcami fuzariozy kłosów, septoriozy plew, grzybami czerniowymi, a także przez rozwojem na kłosach mączniaka prawdziwego, brunatnej plamistości liści czy rdzy żółtej? Wegetacja zbóż ozimych i jarych przebiega w innym tempie. Jęczmień jary w stosunku do ozimego kłosi się i dojrzewa prawie o miesiąc później. U pszenic to przesunięcie jest około 10–15-dniowe.

Kiedy zabieg T3 w pszenicy i jęczmieniu?

W pszenicy i jęczmieniu zabieg T3 zalecany jest w fazie kwitnienia, kiedy na środku kłosa pojawiają się pierwsze pylniki. Zabieg w fazie kwitnienia skutecznie zabezpieczy kłos przed fuzariozą i ochroni jeszcze dobrze liść flagowy i podflagowy. Utrzyma potencjał plonowania i zabezpieczy jakość ziarna. Jednak takim idealnym oknem na zabieg T3 w pszenicy jest...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2025 22:51