Skuteczność zabiegów zależy od substancji czynnych fungicydu i jego formulacji, ale też bardzo od wilgotności powietrza i użytych dysz. Do ochrony kłosa zalecana jest drobna kropla i wydatek cieczy roboczej nie większy niż 200 l/haMarek Kalinowski
StoryEditorCzas chronić kłos pszenicy

Kiedy i w jaki sposób wykonać skuteczny zabieg T3 w pszenicy?

28.05.2024., 11:57h
Planując wykonanie zabiegu T3 w zbożach na kłos, warto uwzględnić substancje aktywne, które nie tylko zadbają o jakość przyszłego plonu ograniczając fuzariozę kłosów, ale także wykażą działanie ochronne przeciw chorobom atakującym liść flagowy i podflagowy.

Dlatego do zabiegu T3 trzeba tak dobierać substancje czynne, żeby skutecznie kontrolować fuzariozy, ale także septoriozę plew, septoriozę paskowaną liści oraz rdzę. A z tego wynika, że zabiegu T3 nie można spóźnić.

Optymalne okno dla zabiegu T3

Najlepiej jest wykonać zabieg T3 w pszenicach na początku kwitnienia, kiedy na środku kłosa pojawiają się pierwsze pylniki. To optymalne okno zabiegowe. Zabieg skutecznie zabezpieczy kłos przed fuzariozą i ochroni jeszcze dobrze liść flagowy i podflagowy. Utrzyma potencjał plonowania i zabezpieczy jakość ziarna.

Jeżeli zabieg w pszenicy opóźnimy, infekcja rozwinie się w ziarniakach i znacząco obniży jakość plonów. Zabiegi wykonywane po fazie kwitnienia mogą ewentualnie zabezpieczyć zboża przed późnymi ...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 17:26