StoryEditorchoroby

Silna presja rdzy zbóż i jej nowych patotypów. Na co zwracać uwagę?

28.03.2023., 21:03h
W Polsce to 2014 r. przebiegał w zbożach pod dyktando silnej niespotykanej wcześniej presji rdzy żółtej zbóż i traw, porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby.

Od tego czasu sprawca choroby zależnie od przebiegu zimy wyrządza straty w zasiewach pszenicy i pszenżyta. Powodem epidemicznego ataku tej rdzy był nowy patotyp Warrior, zwany himalajskim wojownikiem.

Jakie mamy nowe patotypy rdzy żółtej?

Niestety, od tamtego czasu sprawca rdzy żółtej mutuje. Obok patotypu Warrior jest także Kranich, Triticale aggressive, Warrior(-).Sprawcami rdzy żółtej w pszenicy są Warrior i Kranich. W pszenżycie te wymienione i Triticale aggressive. To nie wszystkie istniejące patotypy, które bada i monitoruje m.in. IHAR w Radzikowie, ale o największym znaczeniu.

Sprawca zmutował, ale nadal spośród trzech gatunków rdzy porażających pszenice, rdza żółta charakteryzuje się największymi wymaganiami odnośnie wilgotności i największą wrażliwością na wahania temperatury, zwłaszcza w czasie długiego okresu inkubacji.

Kiedyś choroba pojawiała się sporadycznie, chociaż wg informacji naukowych już w 1967 roku wystąpiła w Polsce w epidemicznym nasileniu, na pszenicach ozimych i jarych powodując znaczne straty w plonach. Spokój był właśnie do roku 2014, ale o tym za chwilę. Niestety, ostatnie lata sprzyjały sprawcom rdzy żółtej i t...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 15:23