Ziemniaki na 1 tonę plonu bulw (wg prof. dr. hab. Witolda Grzebisza) pobierają: 30-50 g manganu, 60–80 g żelaza, 10–15 g cynku, 2–3 g miedzi i 5–8 g boruMarek Kalinowski
StoryEditor

Jakie znaczenie mają mikroelementy w kondycji ziemniaków?

27.04.2023., 13:00h
Mikroelementy ważne w rozwoju roślin mogą być blokowane z powodu antagonizmów i przy nieuregulowanym odczynie pH gleby. Zawsze jest na to najlepsza rada – dostarczyć potrzebne składniki przez liście.

A jakich mikroelementów potrzebują ziemniaki i jaką rolę pełnią w ich rozwoju? Najważniejszy w rozwoju ziemniaków jest mangan i żelazo, a najlepszym oknem dolistnej aplikacji okres od wytworzenia pędów bocznych do formowania jagód.

Uprawa ziemniaka bez obornika, ale z dokarmianiem manganem

W fazach krytycznego zapotrzebowania ziemniaka składniki pokarmowe pobierane są tak intensywnie, że nawet optymalna ich zawartość w glebie nie zaspokoi potrzeb pokarmowych roślin. Mangan i żelazo uważane są za najważniejsze mikroelementy w rozwoju ziemniaków. Żelazo dlatego, że spośród mikroelementów pobierane jest w największych ilościach.

Szczególne znaczenie ma jednak mangan, który chroni ziemniaki przed porażeniem przez parcha. Jest ważny w uprawie nasiennej ziemniaków (poprawia zdrowotność) i w uprawie na cele konsumpcyjne (więcej skrobi, więcej witaminy C).

Niedobory manganu ujawniają się najszybciej przy uprawie ziemniaków na glebach o pH powyżej 6,0, ale zasadne jest dokarmianie ziemniaków manganem na wszystkich glebach, zwłaszcza przy uprawie bez obornika. Jego niedobór prowadzi do obniżenia zawartości skrobi i objawia się szarozieloną barwą liści oraz chlorozą stożków wzrostu i liści najmłodszych (chlorotyczne plamki między nerwami).

image

Ziemniaki dokarmiamy od wytworzenia pędów bocznych po fazę zawiązywania jagód

FOTO: Marek Kalinowski

Niedobory boru powodują zamieranie wzrostu bulw ziemniaka

Cynk i miedź są szczególnie ważne przy uprawie ziemniaków bez obornika. Ważny jest też bor, a jego optymalna podaż poprawia jakość bulw i plonowanie. Niedobór objawia się bulwami małymi i popękanymi, ze szklistym miąższem i ciemnymi plamami w miąższu. Na roślinach objawia się skróconymi łodygami (niskie i krzaczaste).

Przy niedoborze boru powodującym zamieranie stożków wzrostu pędów i korzeni, liście są łamliwe i wywijają się począwszy od krawędzi. Może to przypominać objawy chorób wirusowych ziemniaka.

Często, również tym razem, podajemy przykłady objawów niedoborów. Warto je znać, ale trzeba wiedzieć, że objawy niedoborowe pojawiają się, kiedy dostępność pierwiastka jest poniżej 50% zapotrzebowania rośliny. To oznacza, że jeżeli ilość dostępnego pierwiastka mieści się w przedziale od 50% do 100% zapotrzebowania roślin, objawy niedoboru będą utajone.

To duża granica błędu w określaniu zasadności dokarmiana „na oko”. Już niewielki deficyt konkretnego pierwiastka wpływa na obniżenie plonu, a co dopiero np. deficyt 45%, którego organoleptycznie nie zauważymy. Do nawożenia dolistnego ziemniaków warto wykorzystać gotowe kompozycje nawozów przeznaczonych do tej uprawy i stosować je w rekomendowanym przez producenta programie dokarmiania.

image

Ziemniaki na 1 tonę plonu bulw (wg prof. dr. hab. Witolda Grzebisza) pobierają: 30-50 g manganu, 60–80 g żelaza, 10–15 g cynku, 2–3 g miedzi i 5–8 g boru

FOTO: Marek Kalinowski

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2023 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 22:13