StoryEditorCiekawostki

1100-ha gospodarstwo spod Elbląga na sprzedaż. Cena zwala z nóg

13.05.2022., 18:05h
Na Warmii i Mazurach wystawiono na sprzedaż gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 1100 ha. W jego skład wchodzą nie tylko grunty, ale także budynki i maszyny. Jaka jest cena gospodarstwa? Czy można kupić tylko jego część?

Brytyjczycy sprzedają duże gospodarstwo rolne pod Braniewem

Brytyjska firma Brown & Co wystawiła na sprzedaż ogromne gospodarstwo rolne, które ma siedzibę w Wyszkowie pod Braniewem (woj. warmińsko-mazurskie). Co istotne, farma znajduje się około 120 km od Gdańska, w tym od portu morskiego.

Łączna powierzchnia gruntów rolnych, które tworzą gospodarstwo w Wyszkowie to aż 1166 ha, z czego 1104 ha jest własnościowe, a kolejne 62 ha są dzierżawione od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i od Lasów Państwowych.

W gospodarstwie uprawiany jest rzepak ozimy, pszenica ozima i owies. W Wyszkowie na farmie nie jest prowadzona hodowla zwierząt.

Do kupienia są także maszyny rolnicze, w tym ciągniki i kombajny

W skład gospodarstwa rolnego w Wyszkowie, oprócz gruntów rolnych, wchodzi także centrum operacyjne z budynkami i parkiem maszynowym. Farma ma na wyposażeniu łącznie aż 49 różnych maszyn rolniczych, w tym  m.in.:

  • kombajn,
  • cztery ciągniki,
  • opryskiwacz samojezdny,
  • dwie talerzówki,
  • cztery kultywatory,
  • dwie przyczepy,
  • trzy siewniki,
  • dwie ładowarki.

W skład gospodarstwa wchodzi także 21 budynków, z czego wiele pamięta jeszcze czasy tutejszego PGR-u i zostały zaadaptowane do przechowywania zboża czy pestycydów.

Czy można kupić tylko fragmenty gospodarstwa czy wyłącznie całe?

Przedstawicielka firmy Brown & Co podaje, że gospodarstwo można kupić na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich polega na zakupie 100 proc. udziałów w spółce.

– Wtedy grunty, budynki i maszyny łącznie kosztować będą 50 mln złotych. Jedynym dodatkowym kosztem, który będzie wymagał oddzielnego rozliczenia, będzie produkcja w toku – jej wartość będzie można ustalić dopiero w momencie, gdy będzie 100-procentowa jasność co do terminu przejęcia gospodarstwa – wyjaśnia Monika Banasiak, reprezentująca  Brown & Co.

Jednak firma nie wyklucza sprzedaży części gospodarstwa zainteresowanym rolnikom indywidualny. 

– Wówczas cena za hektar wyniesie 45 tys. złotych. W zależności od tego, co jeszcze chcieliby nabyć, rozmowy będą prowadzone indywidualnie. Jednak gospodarstwo będzie sprzedane jako całość, więc musiałoby znaleźć się kilku rolników, którzy zgodnie podzieliliby się własnością – dodaje.

Firma szuka zainteresowanych nabyciem tego dużego gospodarstwa zarówno w Polsce, jak w 15 innych państwach członkowskich UE oraz w Wielkiej Brytanii.

oprac. Paweł Mikos, Dominika Mulak
fot.: pixabay (poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:04