StoryEditorPogoda

ALERT! IMGW ostrzega przed burzami i gradem

13.04.2020., 10:04h
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, burzami i burzami z gradem. W niektórych regionach możliwe są nawet opady śniegu, a w nocy mróz. Gdzie można spodziewać się takich zjawisk? 

Poranek słoneczny jedynie w centrum i na wschodzie, nocą może być mróz

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Wielki Poniedziałek czeka nas zmiana pogody, która w niektórych regionach będzie miała gwałtowny przebieg. 

– W poniedziałek rano ładnie będzie jedynie w centrum i na wschodzie, na pozostałym obszarze należy spodziewać się sporej ilości chmur i opadów deszczu. Po południu już w całym kraju będzie pochmurno z opadami deszczu, a w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Dolny i Górny Śląsk, a także na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie możliwe są burze – informuje Ewa Łapińska, synoptyk INGW. 

Temperatura powietrza będzie bardzo zróżnicowaną – od 10°C na północy aż do 20°C na południu i zachodzie. Jak przewiduje IMGW, w nocy w całym kraju temperatura znacznie spadnie, nawet do –2°C.

– Wieczorem i w nocy, na północy i północnym wschodzie kraju oraz w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h – dodaje Ewa Łapińska

 

Silny wiatr nad morzem

IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem dla pasu przybrzeżnego w woj. zachodniopomorskim. Instytut przewiduje, że w tym regionie wiatr będzie wiać z północnego-zachodu i ze średnią prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h. 

Ostrzeżenie obwiązuje od 13 kwietnia od godz. 10.00 do godz. 23.00.

 

Burze i burze z gradem na południu i wschodzie Polski

Z alterów meteorologicznych IMGW wynika również, że na terenie polski można spodziewać się wystąpienia burz oraz burz z gradem. 

Burze lub burze z gradem mogą wystąpić w:

  • woj. lubelskim,
  • części południowo-wschodniej woj. mazowieckiego 
  • woj. świętokrzyskim,
  • woj. śląskim,
  • woj. małopolskim,
  • woj. podkarpackim,

Instytut przewiduje, że miejscami wystąpią burz z opadami deszczu nawet do 20 mm. Możliwe są również opady krupy lodowej oraz niewielkiego lub małego gradu. Burzom może towarzyszyć porywami wiatru do 80 km/h.

Ostrzeżenia wydano przed tymi zjawiskami obowiązują 13 kwietnia 2020 roku i w zależności od powiatu od godz. 10.30 do 13.00 (część Mazowsza) aż po godz. 22.00 w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay
Źródło: IMGW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:01