StoryEditorDotacje

ARiMR wypłciła już 40 mln złotych dofinansowania na komputery dla dzieci rolników

04.02.2021., 14:02h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacanie dotacji na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin rolniczych. W kilka dni ARiMR na konta rolników przelał około 40 milionów złotych. Ilu rolników dostanie pieniądze i w jakiej kwocie?

40 mln złotych dotacji na komputery już trafiło do rolników

W czwartek 4 lutego 2021 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że kilku dni wcześniej rozpoczęła wypłacanie rodzinom rolników dofinansowania na zakup komputerów dla dzieci uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej.
Według ARiMR, na konta bankowe rolników trafiło blisko 40 milionów złotych. Pieniądze miało otrzymać już ponad 26 tys. rodzin rolniczych.

Ilu rolników ubiegało się w ARiMR o dofinansowanie na zakup komputerów dla dzieci?

Z danych opublikowanych przez ARiMR wynika, że o dotacje na sprzęt komputerowy dla dzieci rolników ubiegało się około 39 tys. rolników. Agencja rozpoczęła przyjmowanie wniosków na początku grudnia 2020 roku i zakończyła pod koniec ubiegłego roku. 
O dofinansowanie najwięcej rolników wystąpiło w województwie:
mazowieckim – 6,23 tys. wniosków,
lubelskim – 5,14 tys. wniosków,
małopolskim – 4,66 tys. wniosków,
wielkopolskim – 3,79 tys. wniosków.
 

1500 złotych dofinansowanie na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin rolniczych

Łącznie do biur powiatowych wpłynęło dziesiątki tysięcy wniosków o dofinansowanie zakupu komputerów i akcesoriów informatycznych dla dzieci rolników na łączną kwotę niemal 58,4 mln złotych. Do środy 3 lutego Agencja wydały już ponad 33 tys. decyzji i przyznaniu wsparcia na ten cel.  Przypominijmy, że dotacja wynosi 1500 złotych na rodzinę.
– Dofinansowaniem objęty jest sprzęt komputerowy, kupiony pomiędzy 10 grudnia 2020 r., a 31 marca 2021 r. Rolnicy, aby rozliczyć otrzymane wsparcie, muszą dostarczyć do biura powiatowego ARiMR fakturę za zakupiony sprzęt. Mają na to czas do 15 kwietnia – podkreśla ARiMR. 

Wiele rodzin rolniczych nie miało szans otrzymać dotacji na komputery

Rolnicy oraz izby rolnicze już w grudniu apelowała o szybka zmianę przepisów o przyznaniu dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci rodzin rolniczych. Argumentowali, że przyjęte rozwiązania wykluczają z tej dotacji wiele rodzin. 
Podlaska Izba Rolnicza wskazywała, że wiele rodzin rolników musiało kupić nowe komputery dla dzieci, kiedy tylko rozpoczęła się zdalna nauka i apelowała o objęcie dotacjami także wydatków na sprzęt komputerowy przez 10 grudnia 2020 roku.
Rolnicy skarżyli się też na zbyt niskie kryterium dochodowe, co wykluczyło wiele rodzin rolniczych z możliwości ubiegania się o dotacje.

Więcej na ten temat w artykule:

Rolnicy chcą zmian w dofinansowaniu do komputerów dla dzieci

Paweł Mikos, Dorota Kolasińska,
Fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:58