The new acetylene plant, which replaces the almost 60-year-old previous plant at the Ludwigshafen Verbund site, has an annual capacity of 90,000 metric tons. Around 20 plants at the Ludwigshafen site use acetylene as a chemical building block and starting material for manufacturing many everyday products, including pharmaceuticals, plastics, solvents, electronic chemicals and highly elastic textile fibers. BASF customers use these products in the automotive, pharma, construction, consumer goods and textile industries. The integration of the plant into BASF‘s Verbund system offers advantages such as efficient use of resources, excellent production synergies and short supply routes. In this way, BASF is further enhancing the long-term competitiveness of the Ludwigshafen site. Carsten Triska (right), shift supervisor, and Christian Ackermann (left), plant operator, on a safety walk in the acetylene plant.
StoryEditorWiadomości rolnicze

BASF zamyka dwie fabryki i zwalnia 2600 pracowników

28.02.2023., 16:02h
Światowy kryzys energetyczny dotknął również największe przedsiębiorstwo chemiczne BASF. Z powodu braku zysków władze firmy poinformowały o wstrzymaniu produkcji amoniaku w jednej z fabryk na terenie Ludwigshafen oraz o likwidacji, łącznie, 2600 miejsc pracy w zakładach na całym świecie.  

BASF zamyka fabryki 

Główną przyczyną zamknięcia zakładów przez BASF są wysokie ceny gazu, którego znaczne ilości wykorzystuje się przy wytwarzaniu amoniaku. Pierwsze ograniczenie produkcji amoniaku będącego niezbędnym składnikiem nawozów miało miejsce w 2022 r. Wtedy również chodziło o wysokie ceny gazu. Z informacji podanych przez zakład wynika, że substancje, które były wytwarzane w zamkniętych zakładach, będą pozyskiwane zza granicy.  

Dlaczego BASF zamyka zakłady? 

Firma BASF to największy konsument gazu przemysłowego w Niemczech, dlatego wzrost cen jest dla niej bardzo kłopotliwy. Pierwszy program, dotyczący minimalizowania kosztów z powodu wysokich cen energii i słabej gospodarki, został przedstawiony jesienią 2022 r. Efektem wprowadzonych redukcji ma być zaoszczędzenie 500 mln euro do roku 2024 poza produkcją.  

Skutki wojny w Ukrainie odczuwalne na całym świecie 

W wyniku zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę rozchwianiu uległa cała gospodarka. Jak przyznał prezes BASF Martin Brudermüller, liczył się z konsekwencjami, jakie może przynieść dla rynku bojkot gazowy Rosji. Przedsiębiorca nie widzi również nadziei na to, że w 2023 r. zmniejszeniu ulegną ceny, stopy procentowe czy koszty surowców i energii.  

Zdaniem dyrektora finansowego Hansa-Ulricha Engela popyt nie wzrósł do połowy lutego, a wysokie ceny energii odbijają się na rentowności i konkurencyjności w Europie, co najbardziej jest widoczne w Niemczech, gdzie w 2022 r. odnotowano stratę operacyjną z powodu słabej drugiej połowy roku.  

Politycy zaniepokojeni decyzją BASF 

Na decyzję o zamknięciu przez BASF części zakładów zareagowała minister gospodarki Daniela Schmitt, która przyznała, że to ważny sygnał ostrzegawczy dla wszystkich, gdyż jest to jedna z najważniejszych firm w Nadrenii-Palatynacie, która zdecydowała się na tak drastyczne cięcia.  

W wyniku decyzji podjętej przez BASF w zakładzie w Ludwigshafen doszło do: 

  • zamknięcia fabryki kaprolaktamu, jednej z dwóch instalacji amoniaku i powiązanych instalacji nawozowych, 

  • zmniejszenia zdolności produkcyjnych kwasu adypinowego i zamknięcia zakładów cykloheksanolu i cykloheksanonu oraz sody kalcynowanej, 

  • zamknięcia fabryki TDI i fabryk prekursorów DNT i TDA. 

Jakie były zyski i straty firmy BASF w 2022 r.? 

W roku 2022 wskaźnik sprzedaży w firmie BASF wzrósł o 11,1%, co pozwoliło na osiągnięcie sumy 87,3 miliarda euro. Powodem wzrostu była zwyżka cen w większości segmentów, czego przyczyną były wysokie ceny surowców i energii. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych wyniósł 6,9 mld euro, co dało wynik o 11,5% mniejszy niż w roku 2021, jednak mieszczący się w prognozowanym zakresie. Przepływy pieniężne w firmie BASF w 2022 r. wzrosły o 0,5 mld euro i wyniosły 7,7 mld euro, co oznacza wzrost o 6,4%, natomiast w wolnych przepływach pieniężnych został odnotowany spadek w wysokości 0,4 mld euro, czyli 3,3 mld, co dało minus 10,2%. Kwota zaproponowanej dywidendy wyniosła 3,40 euro na akcję za rok obrotowy 2022, czyli tyle samo, ile w roku 2021.  

Jakie są założenia firmy BASF na rok 2023? 

Wojna w Ukrainie, wysokie koszty surowców i energii w Europie, rosnące ceny i stopy procentowe, inflacja i rozwój pandemii koronawirusa przyczyniły się do wygenerowania wysokiego poziomu niepewności, który utrzyma się w obecnym 2023 r. Nagromadzenie negatywnych czynników najprawdopodobniej odbije się na globalnym popycie. W związku z tym firma BASF zakłada następujące wyniki: 

  • umiarkowany wzrost globalnej gospodarki o 1,6%, podczas gdy w 2022 r. było to 3,0%, 

  • wzrost w globalnej produkcji chemicznej o 2,0%, podczas gdy w 2022 r. było to 2,2%, 

  • średnią cenę ropy w wysokości 90 USD za baryłkę ropy Brent, 

  • średni kurs 1,05 USD za euro, 

  • wygenerowanie sprzedaży od 4,8-5,4 mld euro. 

W BASF prognozowany jest również słaby początek 2023 r. i poprawa warunków finansowych w drugiej połowie roku ze względu na efekty ożywienia, które ma być najbardziej widoczne w Chinach. 

oprac. Justyna Czupryniak   

źródło i fot. basf.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 07:51