StoryEditorHandel

Biedronka i Kaufland na celowniku rolników z Agro Unii

27.09.2019., 06:09h
Rolnicy związani z Agro Unią przeprowadzili kilka akcji w sklepach sieci Biedronka oraz Kaufland. Pokazują, że chociaż sieci handlowe informują w materiałach promocyjnych o sprzedaży polskich produktów, to w rzeczywistości sprzedają żywność z Niemiec, Holandii czy Anglii.  

W Biedronce ziemniaki z Niemiec sprzedawane jako polskie 

W ostatnim tygodniu rolnicy związani z Agro Unią sprawdzili na ile gazetka reklamowa sieci Biedronka pokrywa się z rzeczywistością. Biedronka informowała w niej, że będzie oferować polskie ziemniaki w atrakcyjnej cenie. Również kartka nad ziemniakami w sklepie informowała, że ziemniaki pochodzą z Polski. Jednak działacze Agro Unii ujawnili, że na kartonach, w których znajdowały się ziemniaki, można było zauważyć adnotację, że krajem pochodzenia produktu są Niemcy. 

 

Jak się tłumaczy sieć Biedronka? 

Przedstawiciel Biedronki tłumaczył, że to „błąd ludzki” i obiecał wzmocnić procedury sprawdzania kraju pochodzenia. Zapewniał także, że ponad 90% produktów oferowanych w Biedronkach pochodzi od polskich dostawców.  

Takie zapewnienia brzmiałyby bardziej wiarygodnie, gdyby nie kolejne przykłady ujawniane przez Agro Unię. Papryka sprzedawana jako polska w rzeczywistości była sprowadzona z Hiszpanii. Z kolei gruszki, rzekomo z polskich sadów, przybyły do Biedronki z Holandii. W sklepie Biedronki w Warce, portugalskie jabłka były sprzedawane jako polskie.

 

Kauflaand również sprzedaje żywność spoza Polski

Agro Unia pokazała także, że podobnie dzieje się też w innych sieciach. Tak było w sieradzkim Kauflandzie, gdzie za polskie miały uchodzić ziemniaki z Niemiec i Anglii oraz cebula z Holandii.
Jednak organizacja rolnicza nie zamierza poprzestać tylko na pokazywaniu takich praktyk. Zorganizowała zbiórkę pieniędzy na pozew przeciwko Biedronce. 

 

Agro Unia planuje złożyć pozew przeciwko Biedronce 

– Wszystkie środki ze zbiórki przeznaczone zostaną na obsługę prawną oraz na wpis za sprawę. Środki z ewentualnej wygranej z Biedronką przeznaczymy na powołanie społecznej inspekcji tzw. AGROpatrolu, który będzie pilnował żeby takie sytuacje się już nie powtarzały – mówi Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.  

 

UOKIK zarzuca Biedronce wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników 

Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiadomił, że postanowił postawić zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowe spółce Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci Biedronka.

Więcej tu: 

UOKiK: Biedronka traktuje nieuczciwe rolników. Grozi jej kara do 1,5 mld złotych

 

Paweł Mikos
Fot. Agro Unia

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:09