StoryEditorPogoda dla rolników

Burze z gradem do 2 cm i upały – nowy ALERT IMGW!

09.08.2020., 13:08h
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia przed burzami z gradem. Podczas burz może miejscami spaść 30 mm deszczu. Możliwy jest także grad do 2 cm! Wiatr w porywach może osiągać 90 km/h. IMGW ostrzega też przed upałami. Gdzie mogą wystąpić burze?

Ostrzeżenia 2 stopnia przed upałami

W niedzielę 9 sierpnia 2020 roku w Polsce będzie panować bardzo wysoka temperatura. IMGW wydał ostrzeżenia 1 i 2 stopnia przed upałami.

Dla większości terenów Polski obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia przed upałem. Jedynie dla woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i część mazowieckiego oraz niektórymi powiatami w południowej część Dolnego Śląska obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia.

Ostrzeżenia dot. upału nie zostały wydane jedynie dla większości z przygranicznych powiatów woj. dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego.

Mapa z ostrzeżeniami przed upałem (grafika RCB) 

Mapa z ostrzeżeniami przed upałem (grafika RCB)

 

Burze możliwe niemal w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia przed burzami. Ostrzeżenia obowiązują na terenie niemal całego kraju, z wyłączeniem powiatów w południowej części województw dolnośląskiego i opolskiego.

Z map radarowych oraz informacji Instytutu wynika, że około południa burze występowały na Podlasiu, wschodnim Mazowszu, północnej Lubelszczyźnie, ale również na Małopolski i Górnego Śląska. Burzom towarzyszyły opady deszczu dochodzące do 15 mm w ciągu godziny. Na szczęście burzom nie towarzyszył porywisty wiatr o dużej sile, ale IMGW przestrzega, że w dalszym ciągu dnia może dochodzić do takiego zjawiska. Opady towarzyszące burzom osiągają natężenie do około 10-15 mm/h. Do tej pory nie zanotowano silnych porywów wiatru, ale można szacować, że lokalnie mogą one osiągać do 60 km/h – informuje IMGW.

Mapa z ostrzeżeniami przed burzami (grafika RCB) 

Mapa z ostrzeżeniami przed burzami (grafika RCB)

 

Możliwy grad do 2 cm

Burze możliwe będą na obszarze całego kraju, choć będą to zjawiska przeważnie bardzo lokalne. Największa szansa na liczniejszy rozwój burz wystąpi na Pomorzu i na wschodzie. Burzom towarzyszyć będą silne ulewy, miejscami do 30-40 mm. Punktowo nie można wykluczyć silnych porywów wiatru, do 80-90 km/h oraz gradu do 2 cm – przestrzega IMGW.

 

Burze także w poniedziałek

Według prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej lokalnie burze mogą wystąpić na terenie całego kraju również w poniedziałek. Należy się ich spodziewać zwłaszcza w drugiej połowie dnia. W przypadku wystąpienia burz może spaść do 30 mm deszczu. Możliwy jest także grad od 2–3 cm średnicy oraz wiatr dochodzący w porywach do 80 km/h.

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:35