StoryEditorCiekawostki

Ciągnik Zetor w służbie w straży pożarnej. Jakie ma zadania? [ZDJĘCIA]

11.04.2021., 20:04h
Strażacy z Wrześni otrzymali dwa pojazdy. Zaskoczenie budzi fakt, że jednym z nich jest ciągnik rolniczy Zetor Major CL 80. Jakie ma wyposażenie ten traktor?

Ciągnik Zetor Major trafił do strażaków we Wrześni

Na przełomie kwietnia i marca 2021 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni (woj. wielkopolskie) zyskała dodatkowe pojazdy. Pierwszym z nich jest samochód kwatermistrzowski marki Star do przewozu sprzętu o ładowności 7 ton. Star trafił do wrzesińskich strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Z kolei z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu do strażaków z Wrześni trafił ciągnik rolniczy marki Zetor Major CL80 wraz przyczepą do transportu sprzętu oraz z dodatkowym wyposażeniem:

  • pługiem do śniegu,
  • chwytakiem do kłód,
  • widłami do palet,
  • łyżką do ładowacza czołowego.

Podobny ciągnik jest także na wyposażeniu Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Z kolei przed rokiem do PSP w Ostrowie Wielkopolskim trafił ciągnik rolniczy Ursus C-360 wraz z hydraulicznym pługiem do odśnieżania oraz hydraulicznym ładowaczem czołowym, który wcześniej służył w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

 

Jakie zadania będzie wykonywać ciągnik rolniczy w straży pożarnej?

Strażacy wykorzystują ciągnik rolnicze z odpowiednim wyposażeniem do jak najszybszego usuwania skutków klęsk żywiołowych, chociażby usuwania powalonych konarów i drzew z dróg czy do odśnieżania dróg, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Ciągniki sprawdzają się także przy wyciąganiu pojazdów z rowów czy pól.

Warto także podkreślić, że sami rolnicy dzięki ciągnikom potrafią zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia na palącym się polu zboża. Rolnicy wykorzystując traktor często także pomagają służbom, choćby ratownikom medycznym, dotrzeć do miejsc, w które samochody nie są w stanie dojechać.

 

Paweł Mikos
Fot. PSP Września

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 03:17