StoryEditorŚwiat

Cyber Pig. Świnie są świetne w grach komputerowych!

12.02.2021., 08:02h
Świnie to bardzo inteligentne stworzenia. Kolejne badania naukowców udowodniły, że zwierzęta te… potrafią całkiem dobrze grać w gry wideo. A co dostawały za przejście kolejnego levelu?

Świnie jako gracze w grze wideo

Naukowcy z Center for Animal Welfare Science z Uniwersytetu Purdue przeprowadzali badania dotyczące inteligencji świń. Do badań wytypowano cztery świnie, które ku zaskoczeniu badaczy, całkiem sprawnie poradziły sobie z zagadnieniem.

Świnia, joystick, gra wideo i nagroda

Przed zwierzętami ustawiono joystick, za pomocą którego musiały poruszać kursorem umieszczonym na ekranie monitora, aby osiągać wyznaczone przez naukowców cele. Przejście każdego poziomu owocowało nagrodą. Zwierzęta bardzo szybko „załapały” zasady gry.

Badanie wykazało, że świnie w określony sposób manipulowały joystickiem, by otrzymać nagrodę. Nie były to przypadkowe ruchy. Ustalono więc, że zwierzęta dostrzegały zależność pomiędzy ruchem joystickiem a nagrodą. Najlepsze ze zwierząt może się pochwalić skutecznością ukończenia „misji” i otrzymania nagrody na poziomie 76 procent.

- To, co udało im się osiągnąć, to trafić w cele znacznie powyżej poziomu przypadkowych szans - powiedziała kierująca badaniem dr Candace Croney, dyrektor Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue. Badaczka utrzymuje, że w trakcie eksperymentu zwierzęta "wykazywały zrozumienie tego, o co je proszono".

Odkrycie potwierdzające wcześniejsze badania

Wykazanie, że świnie należą do inteligentnych zwierząt to kolejny dowód na to, że jako istoty rozumne i doświadczające uczyć, świnie doskonale wyczuwają nastroje i zdają sobie sprawę z tego, co z nimi robimy, w jakie interakcji z nimi wchodzimy oraz czy ma to dla nich znaczenie czy nie.

Szczególnie te ostatnie kwestie dla naukowców z Uniwersytetu Purdue były mocno zarysowane, gdyż zwierzęta kontynuowały grę, nawet wówczas, kiedy zepsuł się dozownik nagród, a jedyną nagrodą jaką wówczas zwierzęta otrzymały była pochwała naukowców i zachęta miłymi słowami.

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: vice.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 07:35