StoryEditorPieniądze dla rolnika

Czy rolnicy będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę?

24.05.2021., 20:05h
Możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę,  otrzymywanie pełnej emerytury z KRUS bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego. Takich zmian chcą rolnicy w  systemie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na spełnienie tych żądań?

Ciężka i wyniszczająca praca rolnika w gospodarstwie

Zawód rolnika jest niezwykle trudny, zarówno ze względu na ogromne ryzyko wynikające ze zmiennych warunków pogodowych, jak również ze względu na to, że jest to niezwykle ciężka fizyczna praca. Na dodatek łatwo w gospodarstwie o wypadek, ze względu na wykorzystywanie maszyn rolniczych i innych urządzeń, obsługę zwierzą czy kontakt z chemikaliami (środki ochrony roślin i nawozy). 
Na dodatek wielu rolników, zwłaszcza tych, którzy prowadzą produkcję zwierzęca nie mogą liczyć na wolne weekendy czy tym bardziej kilkotygodniowy urlop, czyli coś dla większość pracowników jest oczywiste. Rolnik nawet, kiedy jest chory musi wykonać prace przy zwierzętach czy wykonać najważniejsze zabiegi agrotechniczne.

   

KRIR: należy powinny wrócić wcześniejsze emerytury rolnicze

Z tego powodu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, zaapelował do ministra rolnictwa o jak najszybszą zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Samorząd rolniczy chce, aby rolnicy mieli ponownie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, czyli w wieku 55 lat w przypadku kobiet i w wieku 60 lat w przypadku mężczyzn. Taka możliwość została zlikwidowana 31 grudnia 2017 roku.
Izby rolnicze chcą także, aby rolnik miał możliwość przejścia na emeryturę i otrzymania emerytury w wysokości odpowiedniej do opłaconych przez nich składek bez względu na osiągnięty wiek czy nawet, kiedy nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu przez pełne 25 lat.
KRIR domaga się także, aby rolnicy mogli otrzymywać pełną emeryturę bez konieczności zaprzestania działalności rolniczej, co w praktyce oznacza przymus przekazania lub wydzierżawienia gospodarstwa rolnego. Więcej na ten temat w artykule: „Czy trzeba przepisać gospodarstwo, żeby otrzymać emeryturę z KRUS”. 

Samorząd rolniczy zwraca uwagę ministrowi rolnictwa także na to, że dzięki wcześniejszym emeryturom następuje szybsze zastopowanie pokoleniowej w rolnictwie.

Czy jest szansa na spełnienie chociaż części postulatów rolników?

Rolnicy podkreślają, że w wyniku cofnięcia reformy emerytur w listopadzie 2016 roku większość grup zawodowych otrzymała możliwość przechodzenia na emeryturę na podobnych zasadach, jak przed 2013 rokiem. Jednak dla rolników oznaczało to utratę prawa do wcześniejszych emerytur.
Podobne argumenty politycy chętniej podchwytują podczas kampanii wyborczych, jednak kiedy już karty wyborcze są policzone, to o tych pomysłach szybko się zapomina.
Ale jest szansa na to, że chociaż jeden z postulatów rolników może zostać spełniony jeszcze przed wyborami. Rząd prezentując założenia do Nowego Ładu opartego na środkach z Europejskiego Planu Odbudowy, zapowiedział wprowadzenie kompleksowego kodeksu rolnego oraz ułatwienia w przekazywaniu gospodarstw rolnych. Jak to będzie wyglądać w praktyce, to będzie zależało od szczegółów, które zostaną przyjęte przez parlamentarzystów. Ale jedna z zapowiedzi mówi o tym, że rolnicy nie będą musieli zbywać gospodarstwa przed przejściem na emeryturę. 
Jeśli Polski Nowy Ład wejdzie w życie w zapowiadanym kształcie, to większość rolników będzie otrzymywać nieco wyższe emerytury niż obecnie. Wynika to zapowiedzi, że emeryci, którzy otrzymują świadczenie nie przekraczające 2,5 tysiąca zł miesięcznie nie będą musieli odprowadzać od niego podatku dochodowego.



Przeczytaj także:


Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 21:02