StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy wreszcie powstanie terminal zbożowy w Gdańsku? Mglista deklaracja rządu

19.07.2022., 17:07h
W Gdańsku ma powstać terminal na zboże. Uchwałę w tej sprawie przyjął dziś rząd. Niestety, nie podał więcej szczegółów o tej inwestycji. 

W Gdańsku ma powstać terminal zbożowy

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych, głownie zbóż. Za jego powstanie i funkcjonowanie będzie odpowiadał minister infrastruktury.

- Rozwiązanie to wniesie wkład w zapewnienie bezpieczeństwa państwa, w szczególności bezpieczeństwa żywnościowego Polski, a także całej społeczności międzynarodowej, biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną, spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie – oceniła Rada Ministrów.

Z informacji opublikowanej przez Kancelarię Premiera dowiedzieliśmy się właściwie tylko tyle, że terminal produktów rolno-spożywczych ma powstać w Porcie Gdańsk. Nie zostały podane żadne inne konkretne informacje, w tym najważniejsza - kiedy zacznie działać ani jakie ma możliwości przeładunkowe.

Nieoficjalnie udało nam się natomiast ustalić, że terminal będzie własnością Krajowej Grupy Spożywczej, a jego uruchomienie przewidziane jest na jesień. Dowiedzieliśmy się też, że chodzi o terminal, który powstał już kilka lat temu w Gdańsku, ale nie został oddany do użytku. 

Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w rozmowie z nami zaznaczył, że jeśli terminal faktycznie powstanie, będzie  to dobra wiadomość.

- My jako związek już od wielu lat zabiegamy o rozbudowę tej infrastruktury eksportowej - wyjaśnił.

Na konieczność powstania państwowego portu zbożowego zwracał wiele razy uwagę także Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa.

- Ubolewam także, że nie powstał państwowy port zbożowy, o którym tyle mówiliśmy i było już wiele przygotowane do jego powstania. Zabrakło wyłącznie woli politycznej do jego realizacji. A obecna sytuacja pokazuje, że takie nabrzeże bardzo by się nam przydało. Pomogłoby to ogromnie w eksporcie ukraińskiego zboża, ale musimy także myśleć o tym, że te nabrzeża prywatnych, zachodnich firm się zaangażują, to wówczas stanie eksport polskiego zboża - mówił Ardanowski kilka tygodni temu w rozmowie z nami. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo: 

Jakie możliwości przeładunkowe zboża mają polskie porty?

Port Gdańsk jest drugim pod względem przeładunku portem na Bałtyku. 

- Od strony operacyjnej port jest przygotowany na to, żeby takie ładunki [zboże – przyp. red.] obsłużyć - zaznaczył w rozmowie z money.pl Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, Morskiego Portu Gdańsk S.A.

W ubiegłym roku Port Gdańsk przeładował niewielkie ilości zboża - 1,5 mln ton.

Głównym portem przeładunkowym zbóż w Polsce jest Port Gdynia z możliwościami 6 mln ton rocznie.  Obecnie główny terminal w tym porcie, czyli Bałtycki Terminal Zbożowy, jest w likwidacji.

Natomiast w Porcie Szczecin-Świnoujście można przeładować rocznie 2,5 mln ton zboża.

Trwają także prace nad rozwojem Portu Elblągu po przekopie Mierzei Wiślanej. Według ministerstwa infrastruktury port ten może odegrać istotną rolę w przeładunkach towarów z Ukrainy, w tym produktów rolnych.

oprac. ksz, fot. poglądowe - envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 02:44