StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty bezpośrednie 2021 – izby rolnicze pomogą rolnikom wypełnić wniosek

10.04.2021., 19:04h
W tym roku rolnicy mogą składać wniosek o dopłaty bezpośrednie jedynie w formie elektronicznej przez aplikację eWniosekPlus. Jednak wielu rolników nie posiada komputera, dlatego izby rolnicze deklarują pomoc w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Rolnicy nie dostaną papierowej wersji wniosku o dopłaty bezpośrednie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina rolnikom, że w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW mogą składać jedynie w formie elekektorniczej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 

– Oznacza to, że nie są przesyłane do rolników papierowe wnioski spersonalizowane. Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego – podkreślają przedstawiciele ARiMR.

Jak na razie, do 9 kwietnia 2021 roku, wnioski o dopłaty bezpośrednie przez aplikację ARiMR złożyło ok. 145 tys. rolników, czyli nieco ponad 11% spośród gospodarzy, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie za 2020 rok.

 

Eksperci izby rolniczej i pracownicy ARiMR pomogą rolnikom wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie

Apelujemy do rolników, aby nie odkładać decyzji o złożeniu wniosku do ostatniej chwili. Może to bowiem spowodować znaczące obciążenie, zarówno dla pracowników ARiMR, doradców rolniczych, jak i systemu informatycznego w ostatnich tygodniach naboru – podkreśla Piotr Walkowiak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Co ważne, Krajowa Rada Izb Rolniczych zadeklarowała, że pracownicy powiatowych biur izb rolniczych będą pomagać rolnikom w wypełnianiu e-wniosków. Taką pomoc otrzymają przede wszystkim gospodarze, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą z wypełnieniem wniosku w aplikacji ARiMR. Podobne wsparcie będzie można uzyskać także w biurach powiatowych ARiMR.

W obu tych lokalizacjach – w izbach rolniczych i Agencji – na rolników będą czekały specjalne stanowiska, przy których będzie można wypełnić wniosek. Każde z tych stanowisk ma spełniać odpowiednie warunki sanitarne, tak aby nie narażać zdrowia zarówno rolników, jak i pracowników izb rolniczych czy ARiMR.
Na miejscu będą także eksperci, którzy pomogą technicznie wypełnić wniosek. Należy jednak zwrócić uwagę, że ta pomoc będzie miała charakter jedynie techniczny.

 

Wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2021 roku tylko do 17 maja

Rolnicy mogą w tym roku składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 17 maja, ponieważ 15 maja przypada na sobotę.

Jeśli rolnik nie zdąży wysłać e-wniosku o płatności w tym terminie, to może wysłać nieco później, ale musi liczyć się z tym, że wartość dopłat jakie otrzyma zostanie obniżona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Warto zatem złożyć taki wniosek w terminie, zwłaszcza, że do 31 maja 2021 roku rolnicy mogą nanosić poprawki do już złożonego wniosku. 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2023 19:32