StoryEditorWiadomości rolnicze

Protesty rolników startują w kilku województwach. Gdzie będą blokady? [LISTA ]

01.02.2023., 13:02h
W związku z tragiczną sytuacją na wsi, rolnicy rozpoczynają akcję protestacyjną. Najpierw granice z Ukrainą zablokuje stowarzyszenie "Oszukana Wieś", a dzień później na drogi w woj. zachodniopomorskim wyjedzie rolnicza Solidarność. Gdzie dokładnie odbędą się strajki? Ile potrwają? 

Rolnicy mają dość. W związku z trudną sytuacją w rolnictwie, spowodowaną m. in. napływem dużej ilości zbóż z Ukrainy, w najbliższych dniach odbędą się protesty w kilku województwach w Polsce. 

Protesty „Oszukanej wsi”  w woj. lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim

2 lutego w czwartek o godz. 10.00. rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś rozpoczną 24-godzinną blokadę granic z Ukrainą w woj. lubelskim w miejscowościach Okopy (Dorohusk) i Lubycza Królewska, w woj. podkarpackim w Korczowej i Medyce oraz w woj. świętokrzyskim przy jednym z terminali zbożowych. Protest będzie polegać na zablokowaniu ruchu ciężarówek.

Jak informuje chełmska policja, w miejscowości Okopy na czas trwania protestu całkowicie wstrzymany zostanie przejazd samochodów ciężarowych na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 12 (prowadzącej do przejścia granicznego w Dorohusku) z drogą wojewódzką numer 816. (Hrubieszów-Włodawa). Ruch samochodów osobowych będzie odbywał się w miarę normalnie.

W ten sposób rolnicy ze stowarzyszenia „Oszukana wieś” chcą pokazać swoje niezadowolenie z nadmiernego importu zbóż z Ukrainy do Polski, przez który zostali z dużymi zapasami zbóż i rzepaku w swoich gospodarstwach. Dziś nie mają gdzie tego sprzedać, bo firmy paszowe i młyny są już zaopatrzone w surowiec. Ogromnej nadwyżce na naszym rynku nie pomaga też ograniczony popyt eksportowy. 

- Ceny zbóż drastycznie spadły. Przewóz ziarna z Ukrainy miał się odbywać tranzytem, ale nasz kraj został nim dosłownie zasypany. I teraz jest tak, że nasze zboże jakościowe chwilowo wypłynęło z kraju, a został ten syf z Ukrainy. Niestety, nadal jest problem ze zbożem technicznym, które miało pójść na opał, a poszło na młyny. Więc nie tylko rolnicy są oszukiwani, ale i konsumenci - mówi nam Piotr Olszewski, jeden z koordynatorów protestu w Dorohusku. 

Zachodniopomorskie: rolnicy będą protestować w 10 powiatach

Dzień później protesty organizuje także NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych woj. zachodniopomorskiego. Tamtejsi rolnicy rozpoczną blokady dróg, które stopniowo obejmą całą Polskę. Akcja ma potrwać miesiąc – do 3 marca. W woj. zachodniopomorskim 3 lutego rolnicy będą strajkować w 10 powiatach: Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Gryfice, Goleniów, Stargard , Pyrzyce, Choszczno, Łobez, Szczecinek. 

- Protest przybierze formę strajku kroczącego. Jako pierwsza będzie protestować Solidarność Zachodniopomorska. W kolejnych dniach dołączą kolejne województwa i w ten sposób protest obejmie całą Polskę – mówi Emil Mieczaj, zastępca przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Rolnicy domagają się:

  • wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego importu zbóż i rzepaku z Ukrainy.
  • ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
  • utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
  • uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice naszego kraju.

Gdzie odbędą się protesty Zachodniopomorskiej Solidarności RI?

Powiat kołobrzeski

Rolnicy spotkają się o godz. 11.00. w miejscowości Ramlewo gm. Gościno na DK nr 6 w kierunku Koszalina. Przewidziany jest przejazd ciągnikami do miejscowości Krzywopłoty, gdzie o godz. 12.00 zostaną odczytane postulaty i odbędzie się spotkanie z rolnikami.

Powiat białogardzki

Rolnicy z powiatu białogardzkiego dołączą do protestu kołobrzeskiego na DK nr 6.

Powiat gryficki

Część rolników z powiatu gryfickiego z gminy Płoty dojeżdża również do protestu kołobrzeskiego. W powiecie Gryfino protest organizują także Kółka Rolnicze. Przejazd ma się odbyć z miejscowości Banie do Pyrzyc i z powrotem.

Powiat łobecki

Na terenie pow. łobeskiego protest rozpocznie się o godz. 11:00 zbiórką uczestników w Siedlicach oraz w miarę potrzeb przy bocznicy kolejowej w Węgorzynie. Następnie protestujący rolnicy przejadą ciągnikami do Łobza, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się manifestacja na pl. Sybiraków. W czasie manifestacji w godz. 12.00 – 13.30, z ruchu zostanie wyłączona część ul. Niepodległości, na której zaparkują ciągniki.

Powiat koszaliński

W tym powiecie akcja protestacyjna odbędzie się w dwóch gminach. Będzie podzielona na dwa etapy. O godzinie 10.15 rozpocznie się protest w gminie Będzino pod młynami w Stoisławiu. Następnie rolnicy przejadą ciągnikami do miejscowości Biesiekierz. Tam połączą się z protestem zaczynającym się w Biesiekierzu o godzinie 11.00 na parkingu przy drodze krajowej nr 6. Następnie udadzą się w stronę Koszalina, gdzie zawrócą na rondzie Łupaszki z powrotem do miejscowości Biesiekierz.

Powiat szczecinecki

W mieście Szczecinek odbędzie się protest główny o godzinie 11.00. Miejsce zgromadzenia będzie na ulicy Poprzecznej, następnie odbędą się kilkukrotne przejazdy ulicą Bugno w kierunku DK11 i DK11 do ulicy Poprzecznej. 

O godzinie 9.30 rozpocznie się też protest w Barwicach, na targowisku przy ulicy Dworcowej. Potem nastąpi przejazd ulicami: Dworcową, Wojska Polskiego, Plac Wolności, Bolesława Chrobrego i 1000-lecia. Dalej drogą wojewódzką nr 172 do Szczecinka, a potem na ulicę Poprzeczną. 

W gm. Borne Sulinowo protest rozpoczyna się o godz. 10.00 na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką DW20, następnie przejedzie DW20 do Szczecinka do ulicy Poprzecznej. 

W gminie wiejskiej Szczecinek:

  • w miejscowości Marcelin o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w okolicy sali wiejskiej. Następnie odbędzie się przejazd ciągników w kierunku ul. Poprzecznej. 
  • z miejscowości Omulna o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w ciągu Dk11 w kierunku ul. Poprzecznej.

Powiat stargardzki:

Rolnicy z gminy Stargard spotkają się w Krąpielu i udadzą się do Wapnicy. Natomiast rolnicy z gminy Chociwel, Pyrzyc i Myśliborza udadzą się do Stargardu.

Powiat goleniowski

Rolnicy z tego powiatu przejadą ciągnikami do Stargardu.  

Powiat choszczeński

W powiecie choszczeńskim będą dwie akcje protestacyjne. Z Choszczna rolnicy skierują się do Wapnicy.

Kamila Szałaj, fot. Solidarność RI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:44