StoryEditorprawo

Izby rolnicze mają pomysł jak rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych w gospdarstwach

13.08.2021., 12:08h
Rolnicy mają coraz większy problem z utylizacją zużytych opon, styropianu czy folii rolniczej. Z tego powodu izby rolnicze apelują o zmiany w prawie i wprowadzenie obowiązku odbioru tego typu odpadów przez podmioty sprzedające.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wwystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o pomoc w rozwiązaniu problemu z odbiorem zużytych opon oraz styropianu budowlanego i folii rolniczej. Utylizacja tego typu odpadów przez rolników jest obecnie niełatwym zadaniem.

Resztki styropianu i stare opony są dużym kłopotem dla gospodarstw

O ile problem odbioru zużytej folii jest częściowo rozwiązany dzięki programowi pt. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, który jest realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a który jest realizowany przez większa gmin w Polsce, to ze zbywaniem pozostałości styropianu i zużytych opon jest większy problem.

Wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych trafił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 30 lipca 2021 r., który to został przekazany dalej do Ministerstwa Środowiska w dniu 9 sierpnia br.

To sprzedawcy powinni być zobowiązani do obioru tego typu odpadów

Delegaci Krajowej Rady Izb Rolniczych ważają, że przepisy prawa powinny zobowiązywać sprzedających do odbioru zużytych opon i resztek styropianu budowlanego oraz folii. Obecnie tego typu odpady są najczęstszą przyczyną zaśmiecenia obejścia gospodarstwa, a w konsekwencji nawet lasów oraz dróg polnych.

Dodatkowe informacje w artykule nt. folii rolniczych: 25 mln zł dotacji na usuwanie folii rolniczych. Jakie warunki?


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: arch. red (Pixabay)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 05:19