Będzie nowa aplikacja klęskowa dla rolników? ”Usprawni szacowanie szkód”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorSzacowanie strat

Będzie nowa aplikacja klęskowa dla rolników? "Usprawni szacowanie szkód"

11.07.2024., 13:30h
Rolnicy wnioskują o aplikację klęskową na wzór aplikacji suszowej. - Usprawni to szacowanie szkód - przekonują. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Rolnicy apelują o aplikację klęskową

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o utworzenie na platformie gov.pl specjalnej aplikacji klęskowej do zgłaszania strat w gospodarstwach rolnych, spowodowanych przez grad, przymrozki, powódź i inne niekorzystne zjawiska pogodowe. Miałoby to usprawnić procedurę szacowania szkód.

- Wnioskujemy, aby wprowadzona publiczna aplikacja klęskowa była dostępna po zalogowaniu się producenta rolnego podpisem zaufanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tak jak ma to miejsce w aplikacji suszowej. Usprawni to szacowanie szkód – wyjaśnia LIR w piśmie do ministra.

LIR: procedura szacowania strat generuje spore koszty

Izba zaznacza, że obecnie na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich są powoływane komisje ds. szacowania szkód wyrządzonych w gospodarstwach rolnych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, składające się z przedstawicieli co najmniej trzech osób z trzech instytucji państwowych.

- Cała procedura generuje spore koszty i często wymaga poświęcenia energii oraz czasu pracy członków ww. komisji. Poza tym, cały proces od przygotowania formularza, jego wypełnienia, złożenia w odpowiednim urzędzie, rozpatrzenia i ewentualnego uzupełnienia, aż wreszcie otrzymania decyzji trwa zdecydowanie zbyt długo – tłumaczy LIR.

Ministerstwo rolnictwa o aplikacji klęskowej: niemożliwe

Do apelu utworzenia aplikacji klęskowej odniosło się ministerstwo rolnictwa. W rozmowie z PAP poinformowało, że obecnie nie jest to możliwe, bo nie ma systemu, który monitorowałby występowanie niekorzystnych zjawisk. Suszę monitoruje IUNG.

Ale zdaniem prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej cytowanego przez PAP, należy „szukać sposobów, aby lepiej wykorzystywać nowoczesne technologie”.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 13:26