Zboże z UkrainyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorLista firm

Co się stało ze zbożem technicznym z Ukrainy? Rolnicy żądają wyjaśnień!

05.12.2023., 17:30h
Rolnicy chcą wiedzieć, co stało się ze zbożem, które przyjechało do Polski z Ukrainy. W tym celu Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do ministra finansów Andrzeja Kosztowniaka i ministra spraw wewnętrznych Rafała Szefernakera. O co proszą rolnicy?

Lista firm sprowadzających zboże z Ukrainy została opublikowana 28 listopada br., niestety, nie było tam informacji dotyczących tego, ile ziarna sprowadziły poszczególne podmioty. W związku z tym KRIR zaapelował do ministrów Kosztowniaka i Szefernakera o ujawnienie przez służby celno-skarbowe listy podmiotów, które sprowadzały zboże z Ukrainy w latach 2021-2022 uzupełnioną o informację na temat tego, w jakiej ilości było przywożone ziarno, jakiego było gatunku i kategorii oraz czy było to zboże:

  • techniczne,
  • paszowe,
  • konsumpcyjne.

Poza prośbą o wyszczególnienie w liście informacji na temat tego, ile zboża sprowadzały konkretne firmy, rolnicy poprosili również o ujawnienie informacji o tym, w jaki sposób przez te podmioty zostało zagospodarowane zboże techniczne.

Kontrola NIK ws. afery zbożowej

23 listopada Najwyższa Izba Kontroli ujawniła, że przez 16 miesięcy 541 firm sprowadziło łącznie 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych o łącznej wartości 6,2 mln zł, natomiast 11 osób fizycznych skupiło razem 4,7 tys. t ziarna i nasion o wartości 5 mln zł.

Z raportu NIK wynikało również, że jednym z największych importerów zboża z Ukrainy okazała się firma z woj. mazowieckiego, która sprowadziła aż 0,5 mln t ziarna o łącznej wartości 0,6 mld zł. Ponadto wyniki kontroli wykazały, że 6 firm z Mazowsza zaimportowało z Ukrainy aż 1,2 mln t zboża i rzepaku wartego 1,63 mld zł.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie ws. importu zboża z Ukrainy

W kwietniu br. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wszczęła śledztwo ws. nieprawidłowości w związku z importem zboża z Ukrainy. Dotychczas zarzuty sprowadzania zboża technicznego usłyszały m.in. 3 os.

Gembicka pracuje na zdjęciem tajemnicy skarbowej z listy zbożowej

Po opublikowaniu listy importerów zboża z Ukrainy okazało się, że spis jest niepełny. W dokumencie brakuje bowiem informacji na temat firm kontrolowanych przez Krajową Administrację Skarbową. W związku z powyższym nowo powołana minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zapowiedziała, że jeśli KAS nie wyrazi zgody na jej opublikowanie, podejmie działania mające na celu stworzenie ustawy, która zobowiążę organ administracji do ujawnienia podmiotów widniejących na liście.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

image
Kto jeszcze kupował zboże z Ukrainy?

LISTA importerów zboża z Ukrainy NIEPEŁNA. Minister rolnictwa pracuje nad zdjęciem tajemnicy skarbowej

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:05