
Rolnicy chcą dopłat do utylizacji dachów z azbestem
Podlaska Izba Rolnicza (PIR) zwróciła się z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku o uruchomienie naboru na dopłaty do utylizacji eternitu. Chodzi o wsparcie dla rolników z województwa podlaskiego (chociaż podobne problemy są w całej Polsce).
Rolnicy podkreślają, że w regionie wciąż jest dużo dachów pokrytych szkodliwym azbestem, a dotychczasowe działania nie są wystarczające. – Uruchomienie specjalnego naboru pomogłoby mieszkańcom szybciej i bezpieczniej pozbyć się eternitu – zaznacza PIR. Izba dodaje, że byłoby to dobre uzupełnienie programu ARiMR, który dotyczył wymiany dachów.
Zobacz też: Wymiana dachu z azbestem. Rolnicy znów zostawieni sami sobie?
Jakie są możliwości wsparcia rolników?
W odpowiedzi na apel rolników, WFOŚ w Białymstoku przypomniał, że aktualnie prowadzi działania w ramach ogólnopolskiego programu usuwania azbestu. Dzięki niemu rolnicy, którzy już skorzystali z dofinansowania z ARiMR (działanie A1.4.1 z KPO), mogą liczyć na odbiór i utylizację odpadów azbestowych po wymianie dachu.
Jednocześnie WFOŚ zaznacza, że uruchomienie nowego naboru w ramach programu finansowanego przez NFOŚiGW będzie możliwe dopiero wtedy, gdy pojawią się nowe środki. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
Rolnicy nie dostaną dopłat do wymiany dachu z KPO
Apel rolników z Podlasia jest reakcją na informację o tym, że nie będzie trzeciego naboru wniosków o dopłaty do wymiany dachów z KPO, bo skończyły się środki, o czym pisaliśmy TUTAJ.
O dopłaty do dachów wnioskuje 90 tys. rolników. Pieniądze dostanie nieco ponad połowa
Przypomnijmy. W ramach pierwszego naboru KPO (od 17 października do 15 listopada 2022 roku) wpłynęło 47 tys. wniosków. Natomiast w drugim naborze (od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.) złożono 45 422 wnioski. W sumie o dopłaty do wymiany dachu ubiega się ponad 92 tysiące rolników. W lutym ARiMR poinformowała Tygodnik Poradnik Rolniczy, że rozpatrzyła wszystkie złożone przez rolników wnioski, które mieszczą się w aktualnym limicie środków przewidzianych na realizacje inwestycji w ramach obu naborów i umowy podpisała z 51 tysiącami rolników. Czyli dopłaty dostanie niewiele więcej niż połowa ubiegających się o to wsparcie.
Zgodnie z prawem rolnicy muszą usunąć azbest ze swoich budynków do 2032 roku.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz