StoryEditorPieniądze

Jak rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

05.11.2020., 16:11h
Coraz częściej nad założeniem fotowoltaiki zastanawiają się właściciele gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego uruchamiane w ostatnim czasie różne programy wsparcia. Kwestia jest godna rozważenia, zwłaszcza gdy w gospodarstwie prowadzona  jest produkcja powodująca duże zużycie energii. Rolników, którzy są czynnymi vatowcami, zastanawia kwestia rozliczania podatku VAT zarówno od zakupu instalacji, jak i produkowanej przez nią i wprowadzanej do sieci energii.

Dwa liczniki najlepszym rozwiązaniem

Sprawa jest prostsza, gdy w gospodarstwie są dwa liczniki energii: jeden dla domu, drugi uwzględniający zużycie energii na potrzeby gospodarstwa. Podobnie będzie, gdy instalacja jest montowana nie na domu mieszkalnym, a pozyskana z niej energia jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby działalności rolniczej.

Często bywa jednak tak, że rolnicy nie mają oddzielnych liczników energii – prąd zużywany w gospodarstwie oraz w domu są rozliczane przez jeden wspólny licznik, a instalacja jest montowana na domu mieszkalnym. Należy również podkreślić, iż rolnicy, którzy posiadają instalacje OZE, są rozliczani jako prosumenci, nie mają więc obowiązku do rozliczania energii pozyskanej np. z fotowoltaiki montować drugiego licznika.

Tylko dla czynności opodatkowanych

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest ...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:21