StoryEditorWiadomości rolnicze

Janusz Kowalski został nowym wiceministrem rolnictwa

15.09.2022., 19:09h
Janusz Kowalski, polityk Solidarnej Polski został mianowany na nowego wiceministra rolnictwa. Zastąpi na tym stanowisku Norberta Kaczmarczyka. Czym będzie zajmować się polityk w resorcie rolnictwa?

W czwartek 15 września 2022 roku premier Mateusz Morawiecki powołał posła Janusza Kowalskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nominacje wręczył mu wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk. Poseł Solidarnej Polski i członek Klubu Parlamentarnego PiS ma pełnić swoją funkcję od piątku 16 września.

Jakie obowiązki będzie mieć Janusz Kowalski w ministerstwie rolnictwa?

Z komunikatu resortu rolnictwa wynika, że 43-letni polityk SP został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych. Wcześniej nowy wiceminister rolnictwa był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019-2021), a w a latach  2014-2015 był także wiceprezydentem Opola. Janusz Kowalski ma wykształcenie wyższe: na Uniwersytecie Łódzkim ukończył administrację oraz prawo. 

Nowy sekretarz stano w MRiRW w swoim oświadczeniu majątkowym w rubryce dotyczącej prowadzenia gospodarstwa rolnego wpisał "nie dotyczy". Za to jego dochód to wynagrodzenia z tytułu pracy w Ministerstwie Aktywów Państwowych, sprawowania mandatu posła oraz prawa autorskie. 

AgroUnia: ta nominacja wiceministra rolnictwa to prowokacja 

Działacze AgroUnii uznali nominacje Janusza Kowalskiego na stanowisko wiceministra na prowokację. 

– Kowalski już raz chciał prowokować AGROunię.Jego nominacja na stanowisko wiceministra rolnictwa to też prowokacja. Wtedy sobie poradziliśmy, teraz też sobie poradzimy. Nie pozwolimy by tacy ludzie mogli o czymkolwiek decydować – można przeczytać na profili AgroUnii w mediach społecznościowych. 

Z kolei Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii zapowiedział, że jego ruch nie będzie prowadzić żadnych rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi do czasu, kiedy Kowalski będzie wchodził w skład kierownictwa resortu. 

Kowalski zastąpi Norberta Kowalczyka 

Janusz Kowalski zastąpi na tym stanowisku Norberta Kowalczyka, innego polityka Solidarnej Polski. Taka zamian wynika z umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską.

Przypomnijmy, że Norbert Kowalczyk stracił posadę w resorcie rolnictwa 13 września. Młody polityk musiał pożegnać się z funkcją po doniesieniach medialnych o jego zaangażowaniu w pomoc bratu w poddzierżawieniu 141 hektarów państwowej ziemi od KOWR oraz głośnego prezentu weselnego w postaci ciągnika John Deere wartego 1,5 mln złotych. 

Więcej na ten temat w artykule: Dymisja wiceministra rolnictwa. Norbert Kaczmarczyk odwołany po aferze z drogim ciągnikiem.

Paweł Mikos
Fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 13:57