StoryEditorKonkurs

Każde gospodarstwo może wygrać konkurs „Innowacyjny Rolnik”

28.01.2020., 16:01h
Innowacyjnym rolnikiem może być każdy bez względu na wielkość gospodarstwa. A Tygodnik Poradnik Rolniczy i Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej chce nagrodzić tych rolników, którzy są najbardziej pomysłowi. Nagrody to sprzęt, który przyda się w każdym gospodarstwie.  

Chcemy nagradzać i promować pomysłowych rolników 

Jeszcze tylko do 9 lutego można zgłaszać się do udziału w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Został on zorganizowany, aby nagradzać rolników, którzy mają ciekawe pomysły na poprawę opłacalności swojego gospodarstwa.

Poprzednie edycje pokazują, że wygrać może każde gospodarstwo – także 20-hektarowe, a nawet o areale niespełna 3 ha. Bo tu liczy się pomysł i nieszablonowe podejście do rolnictwa. 

To już trzecia edycja konkursu „Innowacyjny rolnik”, który jest organizowany wspólnie przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

 

Innowacyjny Rolnik na 20 hektarach, a nawet na 3-ha gospodarstwie 

– Przez innowacyjne rolnictwo chcemy pokazywać w jaki sposób polscy rolnicy szukają rozwiązań do zwiększenia opłacalności swojego gospodarstwa, zwłaszcza w tych trudnych dla rolników czasach. Nie oznacza to, że mają wykładać ogromne pieniądze na nowe maszyny czy sprzęt – mówi Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. – Chcemy nagradzać te gospodarstwa, które dzięki pomysłowości i zaradności właścicieli poprawiają swoje dochody – dodaje. 

Tak było w poprzedniej edycji konkursu. Nagrodzony został m.in. właściciel niewielkiego gospodarstwa za produkcję smakowych makaronów z własnych produktów w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Kolejna nagroda powędrowała do właścicieli 20-ha gospodarstwa z bydłem mlecznym za zastosowanie prostych rozwiązań technicznych znacznie ograniczających zużycie paliwa w gospodarstwie. 

 

Innowacyjny rolnik wykorzystuje nowe technologie do uzyskania lepszej ceny za swoje produkty

– Innowacyjność to nie tylko nowoczesne maszyny czy ciągniki, to nowe technologie, które dają możliwości większego zarobku i rozwoju gospodarstw rolnych – wskazuje Krzysztof Podhajski, prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

I właśnie za wykorzystanie nowych technologii statuetkę „Innowacyjnego Rolnika” otrzymało jedno z większych gospodarstw za skupienie się na konopiach siewnych – od siewu, poprzez własne produkty z konopi, po ich sprzedaż przez Internet. Zwycięzcą konkursu zostali także właściciele gospodarstwa agroturystycznego, których wyróżnia nastawienie swojej działalności w całości na pszczoły. 

W poprzedniej edycji jednym ze zwycięzców konkursu „Innowacyjny Rolnik” był Włodzimierz Domżał (nagrodę odebrał jego syn). Został nagrodzony m.in. za sprzedaż własnych produktów z konopi siewnych przez Internet, w tym media społecznościowe 

W poprzedniej edycji jednym ze zwycięzców konkursu „Innowacyjny Rolnik” był Włodzimierz Domżał (nagrodę odebrał jego syn). Został nagrodzony m.in. za sprzedaż własnych produktów z konopi siewnych przez Internet, w tym media społecznościowe

 

4 kategorie konkursu Innowacyjny Rolnik 

Zatem, jak widać, każdy rolnik może zostać zwycięzcą naszego konkursu, ważne aby realizował ciekawy pomysł na rozwój swojego gospodarstwa. Do konkursu można zgłaszać się w jednej z czterech kategorii:

  • innowacyjne gospodarstwo rodzinne;
  • innowacyjne gospodarstwo agroturystyczne;
  • rolniczy handel detaliczny i sprzedaż detaliczna
  • innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi.

 

Nagrodą będzie sprzęt ,który przyda się w każdym gospodarstwie

Zwycięzca każdej z kategorii wygra tytuł „Innowacyjnego Rolnika” oraz laptopa wraz z oprogramowaniem 365FarmNet ułatwiającego prowadzenie gospodarstwa i służącego do precyzyjnego rolnictwa. Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce 20–21 marca 2020 roku, gdzie będą omawiane kwestie związane z rozwojem polskiego i europejskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku lub wymogami stawianymi przed rolnikami w zakresie ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. 

 

Coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu Innowacyjny Rolnik

Więcej informacji o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.innowacyjnyrolnik.pl, a na zgłoszenia czekamy jedynie do niedzieli 9 lutego 2020 roku.            

 

Paweł Mikos

Fot. Arch
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 07:40