StoryEditorWiadomości rolnicze

Kierowca autobusu przemycał środki ochrony roślin. Wpadł na granicy w Medyce

17.04.2021., 16:04h
Celnicy udaremnili kolejne w tym roku próby przemytu znacznych ilości środków ochrony roślin z Ukrainy. Przemytnicy wpadli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu na Podkarpaciu.

Kierowca autobusu zatrzymany na granicy w Medyce

Celnicy z Medyki znaleźli przemycane chemikalia w autokarze wjeżdżającym do Polski. W bagażach kierowcy autobusu odkryli 96 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 24 kg. Towar nie został zgłoszony do kontroli a kierowca nie miał dokumentów wymaganych przy przewozie przez granicę tego rodzaju towarów. - Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej mu kary zabezpieczono 4 tys. zł – poinformowała w piątek Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Przemyt środków ochrony roślin udaremniony także w Budomierzu

Na nielegalnym transporcie środków ochrony roślin przyłapany został także obywatel Ukrainy przekraczający polsko-ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS znaleźli 14 litrów i blisko 3 kg niezgłoszonych do kontroli chemikaliów. Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. złotych na poczet grożącej kary grzywny.

Preparaty przemycane z Ukrainy mogą zniszczyć plantację

KAS przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. To preparaty o nieznanym składzie i działaniu a ich użycie może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska i ludzi. Od początku roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/l środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Krzysztof Janisławski

Fot. KAS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 19:24