StoryEditorWiadomości rolnicze

Kolejne regiony Polski z ptasią grypą

21.12.2016., 14:12h
20 grudnia zostało potwierdzone wystąpienie kolejnych ognisk ptasiej grypy. Dwa z nich wykryto pod Gorzowem Wielkopolskim, a jeszcze jedno w gminie Książ Wielki w Małopolsce. W Polsce już około 90 tys. sztuk drobiu padło z powodu ptasie grypy.  

Już osiem przypadków ptasiej grypy

Wirus ptasiej grypy podtypu H5N8 został wykryty w dwóch gospodarstwach, w gminie Deszczno (woj. lubuskie), w których utrzymywane były odpowiednio: ok. 6600 i 11000 sztuk indyków. Jest to szóste i siódme ognisko tej choroby w naszym kraju.

Z kolei ósmy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 miał miejsce w gospodarstwie przyzagrodowym liczącym ok. 20 sztuk kur i indyków pod Książem Wielkim (woj. małopolskie).

Wirus także na Podkarpaciu

Ptasia grypa jest już obecna na terenie woj. podkarpackiego. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie piątego ogniska choroby w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywane były 72 sztuki drobiu różnych gatunków, tj. kury, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki. Gospodarstwo położone jest pod Przemyślem.

Wszystkie wcześniejsze ogniska wystąpienia ptasie grypy były zlokalizowane w gminie Deszczno (woj. lubuskie). Tam do 18 grudnia z powodu wirusa H5N8 do uboju zostało przeznaczonych ponad 70 tys. indyków oraz ponad 1600 sztuk gęsi.

Choroba wystąpiła dotychczas u ptaków dzikich lub u drobiu w Polsce, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Holandii, Austrii, Bułgarii, w Niemczech oraz na Węgrzech.

Niepokojące objawy.

Główny Inspektorat Weterynarii apeluj do wszystkich hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Najważniejsze zasady to:

  • pozostawić je
w budynkach, w których są utrzymywane;
  • zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
  • po każdym kontakcie z ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków
w których utrzymywany jest drób

 Według lekarzy weterynarii hodowcy powinni także zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy u ptactwa. Do takich należy:

  1. zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
  2. spadek dziennej produkcji jaj;
  3. spadek przyjęcia paszy lub wody;
  4. objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

 Minister wprowadza obostrzenia na cały kraj

 Ze względu na pojawienie się kolejnych ognisk ptasie grypy w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na terenie całego kraju zakazy i nakazy. Zakazano chociażby organizowania wystaw i konkursów drobiu; targów, gdzie można kupić ptaki; pojenia drobiu wodą, do której dostęp mają dzikie ptaki. Resort w swoim rozporządzeniu nakazuje również stosowanie zasad bioasekuracji oraz informowania powiatowych lekarzy weterynarii o jakichkolwiek objawach świadczących o możliwości wystąpienia ptasiej grypy.

Rozporządzenie ma wejść w życie 27 grudnia 2016 roku.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 13:00