StoryEditorPolska

Na Europejskim Forum Rolniczym o dotacjach i zarządzaniu wodą

21.01.2020., 14:01h
Już niedługo w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się trzecia edycja Europejskiego Forum Rolniczego, jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej. Podczas tegorocznej edycji będzie poruszanych wiele istotnych dla rolnictwa tematów, w tym kwestie zarządzania wodą w obliczu coraz częstszych susz oraz sposobu wykorzystywania dotacji ze Wspólnej Polityki Rolnej. 

Dotacje dla rolników i zmiany klimatyczne – główne tematy Europejskiego Forum Rolniczego

Europejskie Forum Rolnicze 2020 w Jasionce odbędzie się 20 i 21 marca 2020 roku. Jak co roku będą tu omawiane najważniejsze dla rolnictwa zagadnienia. 

Rok 2020 to ostatni etap przygotowań do wdrożenia nowej perspektywy budżetowej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Bez wątpienia wpłynie ona na kształt europejskiego rolnictwa w najbliższych latach. Z kolei w Polsce borykamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych oraz zagrożeniem klęskami żywiołowymi – w tym długotrwałymi i coraz częstszymi okresami suszy. Te dwa tematy będą jednymi z najbardziej istotnych kwestii poruszanych podczas Forum w 2020 roku – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora EFR w Jasionce.

Zaproszeni na Forum eksperci w kontekście niedoborów wody w Polsce będą próbowali odpowiedzieć na pytania jakie działania należy podjąć, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Uczestnicy panelu zastanowią się również, jak skutecznie łagodzić negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i klimat.

Ten temat będzie się łączyć również ze zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej, która ma w pewnym stopniu zależeć od ochrony środowiska. Istotne też będzie określenie na jakie fundusze będą mogli liczyć rolnicy w ramach „Zielonego Ładu”.
W czasie dyskusji można spodziewać się ciekawych pomysłów na rozwój polskich gospodarstw, także tych małych. 

 

Cyfryzacja rolnictwa i przemysłu przetwórczego 

Jeden z najważniejszych paneli będzie dotyczył cyfryzacji rolnictwa i obszarów wiejskich. Podczas tej debaty będą omawiane kwestie dot. m.in. ułatwienia rolnikom dostępu do nowych technologii pozwalających na lepsze zarządzanie gospodarstwem i ograniczenia kosztów produkcji rolniczej. Poruszony będzie też temat na ile rozwój sztucznej inteligencji czy modyfikacji genetycznych może wpływać na branże rolno-spożywczą. 

W drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego wzięło udział niemal 3 tys. uczestników, w tym rolnicy, przetwórcy, samorządowcy oraz najważniejsi politycy, w tym komisarz UE ds. rolnictwa, premier czy minister rolnictwa  

W drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego wzięło udział niemal 3 tys. uczestników, w tym rolnicy, przetwórcy, samorządowcy oraz najważniejsi politycy, w tym komisarz UE ds. rolnictwa, premier czy minister rolnictwa 

 

Rozwój branży rolno-spożywczej dzięki eksportowi do Azji i Afryki

Kolejny z tematów będzie dotyczyć szans na rozwój przemysłu rolno-spożywczego dzięki eksportowi na rynki pozaeuropejskie. W tym punkcie eksperci będą rozmawiać jakie produkty i towary mogą stać się polskim hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? Żeby nie była to dyskusja akademicka, organizatorzy Forum zaprosili do Jasionki potencjalnych partnerów handlowych z Afryki i Azji

Tradycyjnie podczas Europejskiego Forum Rolniczego zostanie zorganizowana prezentacja najnowszych technologii dla rolnictwa oraz innowacji m.in. w zakresie jakości, finansowania i obniżania kosztów produkcji rolnej.

 

Wyróżnienia dla „Innowacyjnych Rolników” oraz Nagroda im. Józefa Ślisza

W czasie trwania Forum w Jasionce odbędą się również dwa ważne wydarzenia towarzyszące.
Pierwszym z nich będzie wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Innowacyjny Rolnik”. 
Można o nim przeczytać w artykule:

Zostań „Innowacyjnym rolnikiem” i wygraj super nagrody 

Drugim wydarzeniem będzie wręczenie Nagrody im. Józefa Ślisza, która ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

 

Jak wziąć udział w Europejskim Forum Rolniczym?

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się 20 i 21 marca 2020 roku w Jasionce koło Rzeszowa.
Żeby wziąć udział w tym wydarzaniu, należy się zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej: www.forum-jasionka.pl.

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” jest patronem medialnym Forum. 


Paweł Mikos
Fot. EFRWP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:46