StoryEditorWiadomości rolnicze

Niełatwy początek roku dla polskiego rolnictwa. Czy jest nadzieja na poprawę?

17.03.2023., 10:03h
W I kwartale 2023 r. sytuacja polskiego rolnictwa nie jest najlepsza, a wszystko za sprawą rytmu zmian, do których dochodzi w sezonowej produkcji rolnej. Eksperci spodziewają się jednak znaczącej poprawy w II kw. 2023 r. 

Dekoniunktura obecna w polskim rolnictwie od 2 lat 

Polskie rolnictwo mierzy się z dekoniunkturą, czyli ogółem czynników decydujących o niekorzystnej sytuacji na rynku, tj. np. kryzysem, zastojem, recesją czy zahamowaniem rozwoju ekonomicznego, od 2 lat. W I kwartale 2023 r. ponownie odnotowano pogłębienie się wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) o 2,3 pkt., co daje spadek do –23,1 pkt. Głównym czynnikiem mającym wpływ na ten spadek jest rytm sezonowy zmian produkcji rolnej, który jest zależny od uwarunkowań pór roku. Na złą sytuację polskiego rolnictwa ma również wpływ dochodowość polskich gospodarstw, która jest słaba ze względu na zmniejszanie produkcji i cen skupu produktów rolnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, rolnicy nie mają nadziei na polepszenie sytuacji finansowej w polskim rolnictwie nadchodzącym, II kwartale 2023 r., pomimo widocznych w badaniu oznak zakończenia dekoniunktury.  

Eksperci widzą poprawę w dekoniunkturze 

Okazuje się jednak, że wskaźniki dekoniunktury w roku 2023 w porównaniu do roku 2022 był dodatni. Jest to pierwsza taka sytuacja od roku 2021. Wzrostowi uległy również niektóre wartości sald dotyczących zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych.   

Wskaźnik zaufania rolników wzrasta 

Na poprawę w polskim rolnictwie i lepszy wygląd wskaźników koniunktury mają wpływ również nastroje rolników, które w ostatnim czasie uległy znaczącej poprawie. Z analizy wskaźnika zaufania służącego do te pomiaru wyniknęło, że wzrósł on o 9,9 pkt., co jest największym wynikiem od III kwartału 2020 r. Wtedy polska gospodarka odczuwała rozluźnienie po ogromnym kryzysie covidowym.  

Zdaniem IRG sytuacja ulegnie poprawie 

Choć nastroje rolników wbrew wynikom prezentowanym przez wskaźnik wskazują na brak nadziei na poprawę warunków w polskim rolnictwie, to innego zdania są badacze z IRG SGH. Jak przyznają eksperci, z analizy wskaźników wyprzedzających wyraźnie wynika, że w nadchodzącym, II kwartale 2023 r. nastąpią zmiany, a koniunktura się poprawi.  

oprac. Justyna Czupryniak  

źródło: interia.pl 
fot. envatoelements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 06:05