StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowy cios w hodowców drobiu. Ptasia grypa znowu w Polsce!

Kolejny cios w hodowców drobiu! Grypa ptaków powróciła do Polski. Gdzie wykryto ogniska? Jakie to ma konsekwencje dla branży?

Bardzo złe wiadomości dla producentów drobiu. Inspekcja weterynaryjna potwierdziła wczoraj, 3 listopada, dwa ogniska grypy ptaków w miejscowości Strusy (gmina Paprotnia, powiat siedlecki, województwo mazowieckie).

Jak wyjaśnia nam Powiatowa Lekarz Weterynarii w Siedlcach, Izabela Floryszczyk, pierwsze ognisko liczące 80 tysięcy indyków zostało likwidowane wczoraj. Dziś odbędzie się likwidacja drugiego ogniska. Do wybycia, a właściwie zagazowania, jest tam 60 tysięcy sztuk indyków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w promieniu 10 km od ognisk zostaną skontrolowane i przebadane pozostałe kurniki. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że w pobliżu znajdują się duże fermy drobiu. 

Tracimy status kraju wolnego od grypy ptaków, eksport znów będzie wstrzymany

Nie nacieszyliśmy się zbyt długo wznowionym eksportem drobiu. Status kraju wolnego od grypy ptaków otrzymaliśmy zaledwie miesiąc temu. Wtedy to Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem i mięsem drobiowym o ich uchylenie. Teraz znów nie będziemy mogli eksportować, a odzyskanie statusu wolnego może nastąpić dopiero po 28 dniach od ostatniego ogniska.

Polski drób nie pojedzie do USA? Ogromna szansa utracona

Niestety, Polska prawdopodobnie utraci też rynek amerykański. A przecież produkty z drobiu ubitego i przetworzonego w certyfikowanych polskich zakładach zostały zakwalifikowane do eksportu do Stanów Zjednoczonych. Dla rodzimych producentów była to świetna wiadomość, bo tamtejszy rynek mógłby wchłonąć nawet 31 600 ton drobiu. Miały go eksportować 24 zakłady. Ale przez grypę ptaków te plany zapewne ulegną zmianie. 

Grypa ptaków nabiera tempa w Europie

Polskie przypadki grypy ptaków to nie jedyne ogniska w Europie. Kilka dni temu wirus zaatakował w Niemczech, Holandii i Czechach. Przypomnijmy, że w Polsce w tym roku mieliśmy rekordową liczbę ognisk - 339. Teraz doszły dwa kolejne. 

al, Kamila Szałaj, fot. AU
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:18