StoryEditorWiadomości rolnicze

Od 8 miesięcy byk i jałówka ukrywają się w lesie. Mogą być agresywne – ostrzegają władze

27.05.2021., 09:05h
Starostwo Powiatowe w Garwolinie ostrzega: Przebywające od ośmiu miesięcy na wolności byk i jałówka w sytuacji zagrożenia mogą być agresywne wobec ludzi. Tym bardziej, że mogły już doczekać się potomstwa. Co zwierzęta gospodarskie robią w lesie?

Byk i jałówka wybrały wolność i uciekły do lasu

– 19 września 2020 roku na posesji rolnika z gminy Borowie odbywał się wyładunek zakupionego przez niego bydła – mówi Tadeusz Czamara, p.o. dyr. Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Garwolinie. – W czasie rozładunku na podwórku byk i jałówka uciekły rolnikowi.

Rolnik prosi o pomoc lekarza weterynarii i starostwo

Choć trudno w to uwierzyć, wygląda na to, że zwierzęta mogły przetrwać zimę na wolności a nawet się rozmnożyć. W każdym razie starostwo rozesłało komunikat do mieszkańców swojego i sąsiednich powiatów z informacją o krowie i byku. – Dostaliśmy, podobnie jak powiatowy lekarz weterynarii, prośbę od rolnika o pomoc. Chcemy go wesprzeć w rozwiązaniu problemu, a jednocześnie ostrzec mieszkańców. Bytujące w środowisku naturalnym zwierzęta gospodarskie z biegiem czasu mogły nabrać zachowań charakterystycznych dla dzikich zwierząt - mówi Tadeusz Czamara. Nie można wykluczyć, że w sytuacji zagrożenia mogą być agresywne wobec ludzi.

Krowy w lesie widziane na terenie gmin Borowie i Miastków Kościelny

Starostwo w Garwolinie informuje, że od czasu ucieczki z gospodarstwa zwierzęta były widziane na terenie gmin Borowie i Miastków Kościelny. Odbyła się też próba ich odłowienia, niestety nieudana. - Weterynarz używał w tym celu strzelby strzelającej zastrzykiem z substancją usypiającą – mówi Tadeusz Czamara. – Zwierzętom udało się uciec.

Zaginione byk i jałówka mogą mieć młode

Zaginiony byk i jałówka, jak informuje starostwo, mogły w międzyczasie dorobić się potomstwa. Prawdopodobnie żyją w lasach i na terenach przyległych do nich na terenie gmin: Borowie, Parysów, Miastków Kościelny i Garwolin. - Prosimy o zachowanie ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i terenach przyległych do lasów – zaznacza Tadeusz Czamara.  

Policja i straż pożarna czekają na informacje

Jednocześnie starostwo dodaje, że służby porządkowe nie miały sygnałów o przypadkach zagrażania przez zwierzęta bezpieczeństwu ludzi, które to przypadki stanowiłyby podstawę do zarządzenia akcji poszukiwawczej i odstrzelenia zwierząt.

W razie napotkania byka i jałówki należy jak najszybciej zawiadomić policję, straż pożarną albo Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Garwolinie. Można zadzwonić pod numer alarmowy 112.

 

Krzysztof Janisławski

Fot. Urząd Gminy Garwolin

Dzięki, że przeczytałeś cały artykuł i że jesteś z nami.
Jeśli chcesz dostawać najciekawsze wiadomości rolnicze zapisz się na newsletter TPR już teraz!


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 18:42