StoryEditorWiadomości rolnicze

Policja na tropie cielęcych paszportów

12.06.2014., 12:06h
Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powiecie czarnkowsko-trzcianec- kim przysyła do rolników policję. Funkcjonariusze chcą nas karać mandatami za opóźnienia w zgłoszeniu cielęcia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt – zaalarmował nas jeden z Czytelników. Rolnik nie może zrozumieć, dlaczego ARiMR posuwa się do tak drastycznych metod.

 

 

„Tygodnik” sprawdził tę informację. Jak się dowiedzieliśmy, biuro powiatowe rzeczywiście zgłaszało zaniedbania na policję. Ta wystawiła mandat w oparciu o art. 12 ustawy o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obliguje on właściciela zwierzęcia hodowlanego do zgłaszania informacji dotyczących między innymi narodzin cieląt. Z kolei art. 33 tego aktu prawnego w ustępie 1 i punkcie 13 głosi, że kto nie zgłasza odpowiednich informacji dotyczących zwierząt kierownikowi biura powiatowego ARiMR, podlega karze grzywny nakładanej w oparciu o Kodeks wykroczeń.

 

Czynności wyjaśniające 

 

Zapytaliśmy policjantów z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, czy zaczęli zajmować się realizacją i wykonywaniem ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Chcieliśmy się też dowiedzieć, czy to jedynie pomysł jednego biura powiatowego, czy też akcja Agencji na skalę całego kraju.

 

– Od początku 2014 roku biuro powiatowe ARiMR w Czarnkowie przesłało do Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie cztery zawiadomienia dotyczące naruszeń przepisów ustawy o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Na chwilę obecną we wszystkich tych przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnios-
kiem o ukaranie do sądu oraz zebrania danych niezbędnych do sporządzenia wniosku o ukaranie. Do tej pory nie było przypadków, aby policjanci z naszego powiatu nakładali mandaty za nieprzestrzeganie przepisów zawartych w ustawie o rejestracji i identyfikacji zwierząt.

 

Policjanci podjęli czynności z uwagi na otrzymane pisemne zawiadomienie podejrzenia popełnienia wykroczenia od ARiMR w Czarnkowie. Instytucja nie może zająć się wyjaśnieniem tych spraw z uwagi na to, że nie ma  uprawnień oskarżyciela publicznego – poinformowała nas młodsza aspirant Izabela Kolasa, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie.

 

Bo takie są przepisy

 

O wyjaśnienie poprosiliśmy też Oddział ARiMR w Poznaniu.

 

„Posiadacze zwierząt gospodarskich mają obowiązek przestrzegać przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. (…) Urzędnicy ARiMR analizują przypadki niestosowania się do przepisów i w sytuacji powtarzającego się ich naruszania ze strony posiadacza zwierząt gospodarskich są zobowiązani do zawiadomienia organów ścigania. Postępowania w oparciu o Kodeks wykroczeń są prowadzone przez policję i mogą zakończyć się upomnieniem, mandatem karnym lub skierowaniem sprawy do Sądu Grodzkiego. (…) Działanie podejmowane przez urzędników ARiMR, w tym Biura Powiatowego w Czarnkowie wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego” – czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji z Oddziału ARiMR w Poznaniu.

 

Zadzwoniliśmy też do biura w Czarnkowie, ale powiedziano nam, że informacji w tej sprawie może udzielać tylko Oddział w Poznaniu.

 

– Możemy jedynie poinformować, że policję wykorzystujemy w ostateczności, kiedy inne sposoby zawiodą. Nie robimy tego po 2.–3. wezwaniu lub upomnieniu, lecz dopiero po 7.–10., kiedy mamy do czynienia z wyjątkowym łamaniem i ignorowaniem przepisów –  usłyszeliśmy.

 

            Tomasz Ślęzak

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 19:43