StoryEditorWiadomości rolnicze

Polska i Francja chcą uproszczeń w zazielenianiu

27.02.2017., 12:02h
Polska Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Stałe Zgromadzenie Francuskich Izb Rolniczych (APCA) zaapelowały do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, aby ta nie zgadzała się na część propozycji dotyczących uproszczeń w zazielenianiu.

Francuskie i polskie izby rolnicze uważają, że propozycja zakazu stosowania środków fitosanitarnych na obszarach proekologicznych (w tym na roślinach wysokobiałkowych i poplonach) w czasie ośmiu tygodni po głównych zbiorach jest nie do zaakceptowania.

Jeżeli taki zakaz zostanie wprowadzony, wówczas europejskie rolnictwo będzie miało problem, aby zachować poziom 5% obszarów proekologicznych.

Propozycja Komisji Europejskiej, zdaniem obu organizacji, nie bierze pod uwagę trudnych sytuacji technicznych i agronomicznych producentów roślin wysokobiałkowych w Polsce i Francji.

Przedstawiciele rolników dodają, że proponowane obostrzenia na obszarach proekologicznych są sprzeczne z porozumieniem szefów państw UE. Zgodzili się oni na tworzenie terenów proekologicznych, o ile nie zmniejszy to potencjału produkcyjnego rolnictwa. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 10:08