StoryEditorPolicja

Pracownicy ubojni wyłudzili niemal 900 tys. zł z agencji rolnej. Jaka kara ich spotkała?

24.03.2021., 05:03h
Agencja Rynku Rolnego, obecnie KOWR, straciło około 900 tys. złotych przez działalność kilku pracowników zakładów mięsnych z Wielkopolski. Sąd właśnie skazał ich za to wyłudzenie pieniędzy. Na czym dokładnie polegał proceder i jaka karą usłyszeli przestępcy?

Ubojnia z Goliny brała pieniądze na badania, których nie przeprowadzono

Na ławie oskarżonych zasiadły osoby związane z przekrętem finansowym na szkodę Agencji Rynku Rolnego (obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa). Chodzi o wyłudzenie przez pracowników zakładów mięsnych w Golinie (woj. wielkopolskie) dużej kwoty pieniędzy od instytucji rolnej w latach 2010-2011.

Mężczyźni wysyłali mięso do Turcji, ale nie wszystkie próbki były badane pod kątem BSE. Zbadana była tylko część wołowiny, a na pozostałą dokumenty zostały sfałszowane, a następnie wystawione zostały do ARR wnioski o refundację badań, których w rzeczywistości nigdy nie przeprowadzono.

Skazani przez sąd wyłudzacze muszą uiść na rzecz KOWR 874 tys. złotych

Trzyletni proces zakończył się wydaniem przez sąd pierwszej instancji nieprawomocnymi wyrokami. Mężczyźni prócz kar pozbawienia wolności od roku do 2 lat w zawieszeniu muszą także naprawić szkodę, czyli z własnej kieszeni zapłacić na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ponad 874 tys. zł.

Sąd zdecydował także, aby warunkowo umorzyć postępowanie wobec jednego z oskarżonych. Zdaniem sądu, miał on nie być świadomy tego, że wołowina wysyłana do Turcji nie miała przeprowadzonych badań.


Michał Czubak
Fot. Policja (zdjęcie ilustracyjne)
źródło: Radio Poznań

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 12:46