StoryEditorWiadomości rolnicze

Premier Morawiecki spotkał się z rolnikami. Będzie wielki protest 17 stycznia?

11.01.2023., 13:01h
10 stycznia premier Morawiecki spotkał się z rolnikami, by dyskutować o problemie z ukraińskim zbożem. Rozmowy dotyczyły także pomocy, jaką trzeba pilnie uruchomić dla polskich gospodarstw. Jakie są ustalenia? Będzie Locha Plus i 2,50 zł zwrotu za paliwo? Co z zapowiadanym na 17 stycznia wielkim protestem rolników?

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkali się wczoraj w Warszawie z rolnikami. Rozmowy dotyczyły cen zbóż i nawozów, funduszu gwarancyjnego oraz wsparcia produkcji trzody chlewnej.

Rolnicy rozmawiali z premierem Morawieckim. Będzie protest 17 stycznia?

Po spotkaniu przewodniczący NSZZ Solidarność RI Tomasz Obszański poinformował, że pogotowie strajkowe jest na tę chwilę podtrzymane. Ale jeśli zgodnie z obietnicą rząd określi dziś na piśmie, które postulaty spełni i jak pomoże rolnikom, wówczas ogólnopolski protest planowany na 17 stycznia zostanie odwołany.

- Premier i wicepremier zobowiązali się, że 11 stycznia przedstawią na piśmie odpowiedź na nasze postulaty. Jeśli tak się stanie, protest odwołamy, choć nie wykluczam, że lokalnie niektóre województwa mogą zorganizować strajki, bo sytuacja, zwłaszcza z ukraińskim zbożem, jest bardzo trudna – mówił nam Tomasz Obszański.

Rolnicy domagają się kontroli zbóż z Ukrainy 

Przewodniczący przekazał, iż podczas rozmów poruszano przede wszystkim kwestię importu zboża z Ukrainy do Polski i konieczności wzmożenia jego kontroli. 

- Kontrole muszą być intensywniejsze i dużo bardziej restrykcyjne. Powinny polegać na monitorowaniu samochodów, bo musimy wiedzieć, gdzie to zboże jedzie - wyjaśnił przewodniczący rolniczej Solidarności.

W czasie spotkania poruszono także temat portu w Świnoujściu i zwiększenia możliwości przeładunku towarów.

- Ten pomysł się spodobał premierom, bo dzięki zwiększonemu eksportowi nasze magazyny mogłyby być stopniowo rozładowywane  - zaznaczył Obszański.

Będzie Locha Plus i 2,50 zł zwrotu za paliwo? 

Podczas rozmów rolnicy zwrócili również uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej i kontynuacji wsparcia produkcji świń.

- Ustaliliśmy, że będzie stworzony fundusz gwarancyjny dla rolników, którym firmy nie uregulowały należności. Rozmawialiśmy również o konieczności odbudowy pogłowia trzody chlewnej i ponownym uruchomieniu programu Locha Plus. Poza tym od kwietnia ma być umożliwiona hodowla do ośmiu tuczników na własne potrzeby w małych gospodarstwach przy minimalnych wymogach bioasekuracyjnych – wyjaśnił Obszański.

Rozmowy dotyczyły także wsparcia w zakupie paliwa rolniczego.

- Rozmawialiśmy o tym, żeby podnieść stawkę zwrotu akcyzy do 2,50 zł/l. Czy to się uda? Tego nie wiem. Pan premier i wicepremier mają się zastanowić, w jaki sposób zapewnić rolnikom dużo tańsze paliwo, tak jak jest to na Zachodzie Europy – zaznaczył.

Co z redukcją środków ochrony roślin?

Rolniczą Solidarność niepokoi także planowana przez UE redukcja o połowę środków ochrony roślin, którą narzuca Zielony Ład. 

- Minister Kowalczyk zapewnił, że już niewiele brakuje, by pomysł ten trafił do kosza. Stwierdził, że jeszcze tylko Francja musi się opowiedzieć za jego odrzuceniem – przekazał przewodniczący.

Rząd: trwają prace nad rozwiązaniami wspierającymi rolnictwo

Podczas spotkania poruszono także kwestię opłacalności produkcji rolniczej. Minister rolnictwa poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami wspierającymi rolnictwo i szczególnie potrzebujące sektory

Z kolei premier Morawiecki zapewnił po spotkaniu, że „ustalenia przełożą się na programy i przepisy". 

W rozmowach z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem uczestniczyli przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność”, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna, Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona i Związku Zawodowego Korona.

Jakie są postulaty rolników?

W piśmie złożonym pod koniec grudnia 2022 roku do wicepremiera Henryka Kowalczyka NSZZ "Solidarność" domaga się:

  • obrony rolników z Piotrkowa Trybunalskiego i objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego postępowania w ich sprawie 
  • wstrzymania niekontrolowanego napływu zbóż do Polski z Ukrainy poprzez wprowadzenie kaucji na importowane ziarno, utworzenie korytarzy drogowych do portu lub granic krajów trzecich, rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolę punktów skupu zbóż i uruchomienie interwencyjnego skupu zbóż, kukurydzy i rzepaku przez KGS
  • ochrony gospodarstw rodzinnych, czyli zawieszenia wdrażania Zielonego Ładu oraz wprowadzenia Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników, programu oddłużeniowego dla rolników i klauzuli ochronnej przed importem zboża
  • utrzymania opłacalności produkcji rolniczej poprzez wprowadzenie paliwa rolniczego, obniżenie cen nawozów do 2500 zł/t, wprowadzenie wakacji kredytowych dla rolników i zmniejszenie cen energii dla gospodarstw rolnych
  • pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim
Kamila Szałaj, fot. KPRM
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 01:23