StoryEditorWiadomości rolnicze

Prognoza długoterminowa na lato 2022. Rolnicy nie będą zachwyceni

13.05.2022., 12:05h
W czerwcu zacznie się w Polsce meteorologiczne lato. Synoptycy przedstawiają pierwsze prognozy, związane z tym, jak będzie ono wyglądało w tym roku. Co przyniesie nam pogoda na lato 2022?

Długoterminowa prognoza pogody: czy może być wiarygodna?

Wydaje się, że trzymiesięczny okres letni trwa zbyt długo, by z dodatkowym miesięcznym wyprzedzeniem móc o nim rozmawiać. Jednak synoptycy mają swoje sposoby. W oparciu o modele amerykański i europejski stworzyli prognozy na lato. Nie są one jeszcze precyzyjne, ale wystarczające, by przewidzieć pewne trendy pogodowe, które będą się utrzymywały w najbliższym sezonie.

Jakie będzie lato 2022 według IMGW?

Zarówno meteorolodzy korzystający z modelu amerykańskiego, jak i pracujący na modelu europejskim, zgadzają się, że tegoroczne lato będzie ciepłe, a okresami nawet gorące i upalne. Zarówno prognoza amerykańska, jak i europejska przewiduje w okresie letnim przewagę temperatury powyżej normy. Ciepłe dni mają zacząć się już w czerwcu. Pełnia lata ma zaś nadejść w lipcu, kiedy przeważać będą dni o temperaturze wyraźnie powyżej normy. Jednak największa fala upałów prognozowana jest dopiero na pierwszą połowę sierpnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował własne prognozy, porównywane do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Zgodnie z tymi przewidywaniami, czerwiec, choć ciepły, będzie w Polsce “normalny”. Średnia temperatura dla miast wahać się będzie od 14,7 stopni Celsjusza do 18,3. Dopiero lipcowe temperatury przekroczą normę, w sierpniu zaś w niektórych rejonach kraju może być nawet chłodniej niż zwykle.

Raj dla urlopowiczów, piekło dla rolników

Ciepłe i słoneczne lato brzmi jak spełnienie marzeń dla wszystkich, którzy w tym okresie planują wypoczynek. Jednak dla rolników, dla których lato to okres wzmożonych prac, to nie oznacza nic dobrego. Meteorolodzy ostrzegają bowiem, że opadów i burz ma być w tym czasie mniej niż zwykle. Rolników, którzy ucieszyli się, że ich plony unikną dewastacji przez zjawiska pogodowe, synoptycy szybko sprowadzają na ziemię: burz i nawałnic nie będzie wiele, ale pojawią się i mogą nawet spowodować lokalne podtopienia. 

Rozproszone burze nie poprawią jednak sytuacji hydrologicznej. Ta zaś pozostawia wiele do życzenia już teraz. Upalne letnie miesiące tylko ją pogorszą. Prognozowany jest niedobór opadów. Jednak, według IMGW, nie będzie to znaczna różnica w stosunku do normy z ostatnich 30 lat. Suma opadów atmosferycznych w żadnym z letnich miesięcy nie spadnie poniżej średniej, a w sierpniu w północnych regionach Polski możliwe są opady powyżej normy. 

  Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:28