StoryEditorWiadomości rolnicze

Protesty rolników przeciwko importowi zbóż z Ukrainy. Setki ciągników zablokowały Bułgarię [WIDEO]

15.09.2022., 10:09h
Setki ciągników blokowały wczoraj Bułgarię. Tamtejsi rolnicy protestowali przeciwko importowi ukraińskiego zboża i słonecznika. Zamanifestowali także swój sprzeciw wobec wymogów Zielonego Ładu.

Setki ciągników zablokowały Bułgarię

14 września bułgarscy rolnicy zaprotestowali przeciwko nadmiernemu importowi zbóż i słonecznika z Ukrainy i przeciwko Zielonemu Ładowi. Manifestacje zorganizowali w wielu miastach w całym kraju. Największa odbyła się w Dobriczu, gdzie ok. 100 ciągników zablokowało ulice. Z kolei w okolicy Burgas na drogi wyjechało 60 ciągników, a w regionie Vratsy – 50.

Na traktorach umieszczono banery z napisami m.in. „Bułgarska żywność bez GMO i pozostałości pestycydów”, „O czystą bułgarską żywność”.


Protest bułgarskich rolników, 14 września 2022 r. fot. Nezabravka Kirova-Hristova

 

Nasze ziarno zalega w magazynach, a banki dopominają się spłat rat kredytów 

Zdaniem bułgarskich rolników przywóz zbóż z Ukrainy nie jest odpowiednio kontrolowany i zaburza krajowy rynek, obniżając ceny w skupie. 

- Europejski rolnik chce przetrwać, a import z Ukrainy nie jest kontrolowany. My nie jesteśmy przeciwko narodowi ukraińskiemu i Ukrainie, ale w ten sposób zabijamy własną produkcję. Nasze ziarno zalega w magazynach, a banki dopominają się spłat rat kredytów. Ale nie mamy z czego zapłacić, bo nie możemy sprzedać słonecznika z zeszłego roku! Magazyny są pełne, nie mamy więc miejsca na tegoroczne plony – mówili protestujący rolnicy, cytowani przez portal Epicenter.
 

 

 

 

Import słonecznika rujnuje ceny bułgarskiego ziarna

W ich ocenie największym problemem jest import słonecznika.

„W tej chwili, według danych Urzędu Celnego, do Bułgarii sprowadza się od 750 do 800 tysięcy ton słoneczników. A Bułgaria produkuje około 1,5 miliona ton słonecznika i obecnie nasze magazyny są pełne ziarna – nikt nie kupuje się bułgarskiej produkcji - powiedział przewodniczący Regionalnego Związku Producentów Zboża Nikołaj Kirow.
 

 

 

 

 

Organizatorzy protestu z Krajowego Związku Producentów Zboża i Krajowego Związku Spółdzielni Rolniczych zarzucili rządowi brak jakiejkolwiek ochrony bułgarskiej produkcji. 

- Import jest w bezprecedensowych ilościach. Niby ma to być tylko tranzyt, a ziarno ma trafiać do potrzebujących krajów trzecich, ale wycieka i jest skupowane w naszym kraju po cenach nierynkowych, znacznie niższych od kosztów bułgarskiej produkcji zboża i oleju”, dodał i podkreślił, że protest nie jest polityczny – mówił przewodniczący Krajowego Związku Producentów Zboża Kostadin Kostadinov.
 

 

 

oprac. Kamila Szałaj, źródło: Epicenter, Darik News, Svobodna Evropa, fot. Nezabravka Kirova-Hristova

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 04:52