PWR OnlinePWR Online
StoryEditorRolnictwo

Wołowina z Australii zaleje nasz rynek? „Widać ogromny problem”

27.10.2023., 16:00h
Rolnictwo nie może być kartą przetargową umożliwiającą doprowadzenie do końca umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią. Zdaniem Copa-Cogeca nadmierne ustępstwa ze strony Brukseli są zagrożeniem dla unijnych producentów wołowiny i cukru.

Copa-Cogeca alarmuje Komisję Europejską

Szefowie Copa Christiane Lambert i Cogeca Ramon Armengol napisali do Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisj Europejskiej i komisarza ds. handlu oraz Janusza Wojciechowskiego komisarza ds. rolnictwa list w sprawie kończących się obecnie negocjacji nad umową o wolnym handlu z Australią. Zwrócono w nim uwagę na sprawy wrażliwych dla unijnych rolników rynku wołowiny, baraniny i cukru.

– W czasie, gdy sektory te znajdują się pod ogromną presją wewnętrzną oraz skumulowanego wpływu już zawartych umów handlowych stwierdzamy, że jakikolwiek znaczący dostęp do tych rynków, zgodnie z tym, co oczekują nasi koledzy z Australii, jest nie do przyjęcia i byłby bardzo źle przyjęty przez naszą wspólnotę rolniczą – czytamy w piśmie szefów Copa-Cogeca.

Czy UE zostanie zalana przez towar z Australii?

Unijne lobby podkreśliło, że w sprawie tej należy wziąć pod uwagę także wpływ dwustronnych umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię. W efekcie Unia Europejska jest narażona na podwójny wolumen napływu tych samych towarów na swój rynek. Zdaniem Copa-Cogeca rolnictwo nie może być kartą przetargową umożliwiającą doprowadzenie do końca tego porozumienia, a importerzy muszą być zobligowani do spełniania kosztownych i wymagających unijnych standardów  produkcji.

Czy UE wydała zbyt dużo koncesji handlowych?

O tym, że Australijczycy chcą uzyskać w negocjacjach znaczący dostęp do unijnych rynków rolnych wiedzą bardzo dobrze polscy hodowcy, którzy od dawna alarmują Komisję Europejską, że suma przyznanych w ostatnich latach koncesji handlowych osiągnęła masę krytyczną.

– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumuje je wszystkie to widać ogromny problem – mówi Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Czy Australia jest dużym eksporterem wołowiny na świecie?

Australia jest jednym z największych producentów i eksporterów wołowiny na świecie, która po latach spadającej produkcji wydaje się być u progu cyklicznego ożywienia.

Przeczytaj również: Jak poprawić rentowność polskich gospodarstw hodujących bydło mięsne?

Największe obszary produkcji wołowiny w Australii znajdują się głównie w stanach takich jak:

  • Queensland,
  • Nowa Południowa Walia,
  • Wiktoria i Australia Zachodnia.

Australijska wołowina jest eksportowana na wiele rynków, w tym do Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii.

image
Zakaz importu wołowiny zniesiony

WAŻNE dla hodowców bydła. Eksport polskiej wołowiny może gwałtownie wzrosnąć

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 05:39