Ceny malin jak 20 lat temu. Rolnicy zablokują przetwórnie na Lubelszczyźnie!Justyna Czupryniak/Canva/Policja
StoryEditorProtest rolników

Ceny malin jak 20 lat temu. Rolnicy zablokują przetwórnie na Lubelszczyźnie!

17.06.2024., 17:00h
Producenci malin szykują się do protestów. Jeśli cena w skupie nie wzrośnie do 9 zł/kg, zablokują przetwórnie na Lubelszczyźnie.

Producenci malin szykują się na protest

Producenci malin nie są zadowoleni z cen, które zostały im zaproponowane w skupach za maliny zwłaszcza, że tegoroczny sezon jest wyjątkowo trudny ze względu na pogodę. Przewodnikiem producentów malin został Krzysztof Chmiel, który w roku 2023 również dzielnie walczył o lepszą cenę w skupie.

Jak wynika z przekazanych przez Chmiela informacji, wszystkie przetwórnie w Opolu Lubelskim zostały zgłoszone. Maliniarze z województwa lubelskiego czekają na reakcję przetwórni i przygotowują się do strajku, który został zaplanowany na 24 czerwca br.

– Nasze postulaty się nie zmieniły. Za pierwszą klasę mail oczekujemy ceny wynoszącej 9 zł. Jeśli nie, to wychodzimy i blokujemy! Mobilizacja jest ogromna – poinformował Chmiel.

Okazuje się, że wystąpienie o umożliwienie protestu wpłynęło na ceny skupu malin, które wzrosły o 1 zł. Aktualnie ceny w skupach wynoszą od 7,00 do 7,50 zł/kg.

Ceny malin sprzed 20 lat

Krzysztof Chmiel w rozmowie dla wp.pl przyznał, że obecne ceny malin w skupie są na poziomie kosztów produkcji sprzed 20 lat.

Drastycznie niskie ceny skupu malin

O drastycznie niskich cenach skupu malin informowaliśmy w minionym tygodniu. Lubelskie przetwórnie zaproponowały producentom ceny od 5 do 6 zł/kg.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ceny skupu dobijają rolników. Chcą blokować przetwórnie przez 30 dni

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: wp.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:43