Czy Polska utrzyma czy zniesie embargo na produkty rolne z Ukrainy?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorEmbargo na zboże z Ukrainy

Czy Polska utrzyma czy zniesie embargo na produkty rolne z Ukrainy?

02.05.2024., 12:00h
Rozporządzenie, które blokuje wpływ towarów z Ukrainy do Polski, jest wprowadzone bezterminowo i nie ma informacji o tym, co będzie z nim dalej.

Nie ma planów zniesienia rozporządzenia

Rozporządzenie, które blokuje wpływ towarów z Ukrainy do Polski, jest wprowadzone bezterminowo i nie ma informacji o tym, że zostanie ono zniesione lub zmienione. W Sejmie jednoznaczna deklaracja ministerstwa rolnictwa.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zadała dziś rządowi pytanie dotyczące ewentualnego zniesienia przez rząd Donalda Tuska embarga na zboże z Ukrainy, które wprowadził rząd PiS, oraz braku zdecydowanych działań służb i inspekcji w zakresie skandalicznych nieprawidłowości zgłoszonych przez rolników z województwa lubuskiego dotyczących transportu zboża niewiadomego pochodzenia.

– Czy embargo zostanie utrzymane? Bo dochodzą nas głosy, że może być zniesione. Jeśli je zniesiecie to jak zamierzacie zabezpieczyć polskich rolników w tej trudnej sytuacji ekonomicznej – pytał poseł Ryszard Bartosik z PiS, który zwrócił uwagę, że protestujący rolnicy domagają się wprowadzenia pełnego embarga na wszystkie towary rolno-spożywcze z Ukrainy.

Wiceminister Michał Kołodziejczak w odpowiedzi przypomniał, że rozporządzenie, które blokuje wpływ towarów z Ukrainy, jest bezterminowe i nie ma planów jego zniesienia.

Zboże z Polski?

Drugi zarzut posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczył „braku zdecydowanych działań służb i inspekcji”. Podano konkretny przykład.

– W dniu 29 marca do Drezdenka w województwie lubuskim przyjechał duży transport zboża niewiadomego pochodzenia. Rolnicy natychmiast zareagowali i powiadomili wszystkie służby. Ale byli porażeni chaosem, który tam panował. Trzeba było weterynarię cztery razy prosić, żeby pobrała próbki zboża. Chaos totalny. Chciałem zapytać dlaczego ci rolnicy do dzisiaj nie dostali żadnej odpowiedzi – mówił poseł PiS Władysław Dajczak.

Odpowiedź Michała Kołodziejczak była bardzo krótka:

–  Zboże, o którym mowa, było zbożem polskim, polskiego pochodzenia – uciął dyskusję wiceminister.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:19